Trwa ładowanie...

Kraków chce ułatwić parkowanie w centrum. Nowe przepisy uderzą w mieszkańców

Władze miasta walczą ze zbyt małą liczbą miejsc parkingowych. Od 8 stycznia 2017 roku obowiązują nowe zasady wydawania abonamentów dla mieszkańców. Odczują je najbardziej ci, którzy w Krakowie nie mieszkają na stałe.

Kraków chce ułatwić parkowanie w centrum. Nowe przepisy uderzą w mieszkańcówŹródło: East News, fot: ANDRZEJ BANAS / POLSKA PRESS
da04zj0
da04zj0

W Krakowie obowiązują dwie stawki miesięczne za parkowanie. Dla osób mieszkających w strefie jest to 10 zł, zaś dla wszystkich pozostałych to 250 zł. Według szacunków Miejskiej Infrastruktury – spółki zarządzającej strefą płatnego parkowania – około 5,5 tys. tańszych abonamentów zostało wykupionych przez osoby, które nie były do tego uprawnione. Stąd podjęto decyzję o zaostrzeniu przepisów.

Od 8 stycznia ubiegający się o tzw. "abonament mieszkańca" będzie musiał udowodnić, że nie tylko mieszka w konkretnej strefie płatnego parkowania, ale i rozlicza na jej obszarze podatek dochodowy. Można to zrobić przedkładając jeden z trzech dokumentów:

  • oryginał pierwszej strony PIT za rok poprzedni poświadczony przez właściwy Urząd Skarbowy w Krakowie (czyli zawierający prezentatę, pieczątkę urzędu) lub w przypadku rozliczenia zeznania PIT przez internet, wydrukowaną pierwszą stronę PIT oraz wydrukowane UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru) z wygenerowanym numerem dokumentu, zgodnym z identyfikatorem. W terminie do dnia 30 kwietnia wnioskodawca może zastąpić zeznanie podatkowe za rok poprzedni zeznaniem za rok przypadający przed rokiem poprzednim. Na podstawie takiego zeznania podatkowego abonament może być wydany na okres nie dłuższy niż do dnia 30 kwietnia danego roku,
  • oryginał formularza ZAP-3 (zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem złożone w roku poprzednim lub bieżącym) poświadczony przez właściwy Urząd Skarbowy w Krakowie, w którym wskazano obszar Gminy Miejskiej Kraków jako miejsce zamieszkania i składania zeznania podatkowego,
  • zaświadczenie wydane przez Urząd Skarbowy, potwierdzające fakt złożenia w roku poprzednim stosownego zeznania podatkowego w którym wskazano obszar Gminy Miejskiej Kraków jako miejsce zamieszkania i składania zeznania.

To nie koniec zmian. Mieszkańcy nie mogą już kupować abonamentu przez internet – mogą to zrobić jedynie w Biurze Strefy Płatnego Parkowania. Ponadto, Miejska Infrastruktura na swojej stronie pisze, że "wnioskodawca winien posiadać pojazd samochodowy na podstawie jednego z tytułów: własności lub współwłasności, umowy leasingu lub kredytu. Tym samym inna umowa cywilnoprawna (umowa użyczenia, najmu) nie będzie stanowiła podstawy do uzyskania abonamentu".

da04zj0

Chociaż zmiany mają zapewnić – w teorii – sporą ulgę dla wielu kierowców, w praktyce mogą uderzyć w osoby, które nie mieszkają w Krakowie na stałe. Przykładem może być np. student zameldowany w innym mieście lub krakowianin wynajmujący samochód długoterminowo. W obu przypadkach, w myśl nowych zasad, nie będą mogli wykupić tańszego abonamentu.

Ze zmian nie będą zadowoleni też kierowcy często zmieniający samochody lub tacy, którzy mają kilka aut. Oba abonamenty są teraz wydawane wyłącznie na numer rejestracyjny. W przypadku wariantu dla mieszkańców, jedna osoba fizyczna może mieć wykupioną usługę tylko na jeden pojazd, którego jest właścicielem bądź współwłaścicielem. Istotne, żeby w dowodzie rejestracyjny wpisany był adres zameldowania.

da04zj0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da04zj0