Kraków jak Manhattan?
Czy Kraków ma szansę zostać biznesową stolicą Polski z siedzibami największych na świecie firm? Według ekspertów, do pozycji Warszawy nam daleko. Na pewno jednak gród Kraka zaczyna gonić stolicę. W ciągu najbliższych dwóch lat powstanie u nas aż 60 nowoczesnych biurowców!
Jeszcze kilka lat temu centra biurowe w Krakowie straszyły pustymi lokalami. Właściciele nie ukrywali problemów ze znalezieniem najemców. Dzisiaj sytuacja się zmieniła. Powierzchni biurowej dotkliwie brakuje.
Inwestorzy zareagowali z opóźnieniem. W ciągu dwóch najbliższych lat będą odrabiać straty. W ubiegłym roku wydział architektury wydał 12 pozwoleń na budowę biurowców w Krakowie. Niektóre już powstały, inne są w budowie. - _ Od początku 2007 roku do wydziału wpłynęło aż 56 wniosków o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu na kolejne biurowce i sale konferencyjne _ - mówi Monika Chylaszek-Jarosz z biura prasowego krakowskiego magistratu. Na tym oczywiście nie koniec. Mniejsze, nowe powierzchnie biurowe oferują także developerzy w budownictwie wielorodzinnym.
Nowoczesne wynajęte już biurowce można podziwiać w Bronowicach, to m.in. Galileo, Newton i Edison położone przy ul. Armii Krajowej. Kolejny wyrósł przy rondzie Polsadu. Inwestor Buma Building Systems postawił w tym miejscu kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni prawie 17 tys. mkw. Swoje siedziby znalazły w nich m.in. Capgemini, Statoil Poland oraz Mittal Steel Poland. Eleganckie biurowce powstały także przy ul. Wielickiej i Wadowickiej. Centrum biznesowym stała się w ostatnich latach ul. Zawiła. W każdym z tych miejsc najemcy mogą liczyć na klimatyzację, wygodne miejsca postojowe, 24-godzinny monitoring, instalacje przeciwpożarową, windy, sale konferencyjne, kawiarnie, restauracje, a nawet centra fitness. Takie luksusy jednak kosztują. Najemcy muszą się liczyć z cenami ok. 15 euro za mkw. plus media.
Nowych biurowców przybywa. Lada dzień rozpoczną się budowy kolejnych kolosów. Hiszpanie chcą postawić ogromny biurowiec na Zabłociu. Za rok obiekt nazwany Diamante Plazą przy ul. Dekerta, ma mieć 10 000 mkw. powierzchni użytkowej. Od kilku dni nie można już korzystać z parkingu naziemnego Galerii Kazimierz od strony ul. Podgórskiej. Na jego terenie GTC rozpoczął budowę Centrum Biurowego Kazimierz - nowoczesnego biurowca najwyższej klasy. Luksusowy budynek już za rok na pięciu kondygnacjach udostępni 12 600 mkw. powierzchni biurowej oraz 3000 mkw. powierzchni handlowousługowej na parterze. W podziemnym parkingu znajdzie się miejsce dla 246 samochodów.
Jakby tego było mało, o powierzchnię biurową wzbogaci się sama Galeria Kazimierz. Na dachu powstaje właśnie dodatkowa kondygnacja licząca sobie 912 mkw. oraz patio o powierzchni 106 mkw. Dla inwestorów nie mniej atrakcyjne są również rejony ul. Zawiłej, tam w przyszłym roku otwarte zostaną co najmniej dwa duże obiekty biurowe. - _ To ciągle niewiele _- przekonuje Rafał Oprocha z CB Richard Ellis. - _ W ciągu ostatnich kilku lat Kraków stał się bardzo atrakcyjny, szczególnie dla firm branż komputerowych czy księgowych. Szukają miejsca dla siebie w Krakowie i nie mogą go znaleźć. Powierzchnie biurowe wynajmuje się jeszcze przed powstaniem biurowca _- zauważa ekspert. Zdaniem Oprocha Kraków dopiero zaczął nadrabiać zaległości w budowie biurowców.
Efekt boomu inwestycyjnego w tej sferze zaobserwujemy dopiero w 2009 roku, gdy inwestorom uda się zrealizować zamierzania zapoczątkowane kilka lat temu. Nadal zbyt długo czeka się w Krakowie na uzyskanie potrzebnych do budowy pozwoleń. Nasze miasto ma obecnie do zaoferowania ok. 200 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Dla porównania Warszawa ma jej ok. 2,7 mln mkw. Tomasz Czajowski z biura Alodia Nieruchomości, wynajmującego powierzchnie biurowe w obiektach wybudowanych przez GTC mówi, że największe zapotrzebowanie w Krakowie jest obecnie na mniejsze biura do 500 mkw. powierzchni. Właściciele nowoczesnych obiektów najbardziej zainteresowani są najmem całych kondygnacji liczących ponad 1000 mkw.
Anna Agaciak