Trwa ładowanie...
d4e7ryu

Kraków/ Lampy uliczne dostosują intensywność światła do warunków zewnętrznych

Oświetlenie uliczne, które dostosuje intensywność światła do warunków zewnętrznych będzie montowane od wiosny do jesieni w Krakowie. Nowoczesne lampy to efekt projektu badawczego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

Share
d4e7ryu

Jak poinformował w czwartek przedstawiciel ZIKiT Władysław Reczyński, w sumie zainstalowanych będzie 3766 punktów świetlnych zlokalizowanych na terenie Krowodrzy i Śródmieścia, w rejonach, gdzie znajdują się obiekty AGH. Lampy, wykonane w technologii LED, dzięki odpowiednim algorytmom będą dostosowywać intensywność emitowanego światła do warunków pogodowych, natężenia ruchu czy oświetlenia zewnętrznego np. reklamy, księżyc.

"Obecnie natężenie oświetlenia ulicznego w Krakowie nie jest modulowane zależnie od tych zmiennych, a lampy są włączane i wyłączane na podstawie kalendarza świecenia" - zaznaczył Reczyński.

Według uczestników projektu jego realizacja przyczyni się do oszczędności energii elektrycznej oraz do ograniczenia emisji CO2. Koszt przedsięwzięcia wynosi 8 mln zł, z czego połowa będzie pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Wkład uczelni to 1,5 mln zł.

W grudniu zeszłego roku zakończyła się w Krakowie wymiana blisko 4,4 tys. lamp ulicznych, co stanowiło 6,5 proc. wszystkich takich urządzeń w mieście, na energooszczędne typu LED, które potrzebują o ponad 60 proc. mniej energii elektrycznej. Przyniosło to oszczędności - ok. 1,3 mln zł w skali roku. Obecnie Kraków płaci za oświetlenie ok. 22 mln zł rocznie. Inwestycja przyczyniła się też do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Inwestycja o wartości 33,2 mln zł została w 45 proc. dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach rządowego programu SOWA.

d4e7ryu

Podziel się opinią

Share
d4e7ryu
d4e7ryu