Trwa ładowanie...
d5cylu8
d5cylu8
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kraków/ Lampy uliczne dostosują intensywność światła do warunków zewnętrznych

Oświetlenie uliczne, które dostosuje intensywność światła do warunków zewnętrznych będzie montowane od wiosny do jesieni w Krakowie. Nowoczesne lampy to efekt projektu badawczego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d5cylu8

Jak poinformował w czwartek przedstawiciel ZIKiT Władysław Reczyński, w sumie zainstalowanych będzie 3766 punktów świetlnych zlokalizowanych na terenie Krowodrzy i Śródmieścia, w rejonach, gdzie znajdują się obiekty AGH. Lampy, wykonane w technologii LED, dzięki odpowiednim algorytmom będą dostosowywać intensywność emitowanego światła do warunków pogodowych, natężenia ruchu czy oświetlenia zewnętrznego np. reklamy, księżyc.

"Obecnie natężenie oświetlenia ulicznego w Krakowie nie jest modulowane zależnie od tych zmiennych, a lampy są włączane i wyłączane na podstawie kalendarza świecenia" - zaznaczył Reczyński.

Według uczestników projektu jego realizacja przyczyni się do oszczędności energii elektrycznej oraz do ograniczenia emisji CO2. Koszt przedsięwzięcia wynosi 8 mln zł, z czego połowa będzie pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Wkład uczelni to 1,5 mln zł.

d5cylu8

W grudniu zeszłego roku zakończyła się w Krakowie wymiana blisko 4,4 tys. lamp ulicznych, co stanowiło 6,5 proc. wszystkich takich urządzeń w mieście, na energooszczędne typu LED, które potrzebują o ponad 60 proc. mniej energii elektrycznej. Przyniosło to oszczędności - ok. 1,3 mln zł w skali roku. Obecnie Kraków płaci za oświetlenie ok. 22 mln zł rocznie. Inwestycja przyczyniła się też do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Inwestycja o wartości 33,2 mln zł została w 45 proc. dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach rządowego programu SOWA.

d5cylu8

Podziel się opinią

Share

d5cylu8

d5cylu8