Trwa ładowanie...
d30qwcs
hotel
24-04-2010 14:10

Kraków: stare zakłady tytoniowe zamienią się w wielki hotel

Budynki starych zakładów tytoniowych przy ulicy Dolnych Młynów mogą niedługo zupełnie zmienić swoje oblicze. Hiszpańska firma Immobiliaria Camins chce stworzyć z nich kompleks hotelowo-mieszkalny za 150 mln zł. Budynki zabytkowe zostaną wyremontowane. Przy nich powstaną też zupełnie nowe obiekty. Inwestor ma już decyzję o warunkach zabudowy. Jego działaniom bacznie przygląda się konserwator zabytków.

d30qwcs
d30qwcs

Inwestycja powstanie na prawie 2 ha terenu. Składa się z kilku części. W głównym, centralnym budynku byłych zakładów, który tworzy kształtem literę "U" powstanie hotel. Dobudowany do niego zostanie nowoczesny apartamentowiec. Obiekt będzie miał trzy kondygnacje plus wysokie poddasze. W środku, na dziedzińcu ma znaleźć się ogród, który będzie dachem dla podziemnego parkingu na 216 miejsc.

Mieszkania powstaną w zabytkowych budynkach położonych przy samej ulicy Dolnych Młynów oraz na tyłach gmachu Akademii Rolniczej. Zupełnie nowy kompleks mieszkaniowy wyrośnie wzdłuż ulicy Czarnowiejskiej. Na jego parterze znajdzie się miejsce dla sklepów i kawiarni. Przewiduje się, że kompleks będzie miał ok. 200 mieszkań o średniej powierzchni 75 mkw.

Okoliczni mieszkańcy cieszą się, że opustoszałe zakłady tytoniowe zostaną zagospodarowane. Obawiają się jednak tego, jak ogromna inwestycja wpłynie na okolicę. - Powstanie hotel i setki mieszkań. Boję się o zakorkowanie wąskich ulic - mówi Krzysztof Sikora, mieszkaniec ul. Rajskiej. - Mogą spaskudzić zabytek. Co więcej, ponoć będą coś wyburzać - dodaje Anna Kowal, studentka Akademii Rolniczej.

Projektanci inwestycji uspokajają. - Przeprowadzaliśmy analizy ruchu. Będzie on mniejszy niż obecny i ten z czasów funkcjonowania zakładów - mówi architekt Krzysztof Kiendra z Agencji Projektowania Architektury "EKSPO". Projektanci zapewniają, że kształt zabytkowych budynków nie będzie zmieniany. Wyburzone zostaną tylko dobudówki z późniejszego okresu istnienia XIX-wiecznego obiektu. - Wysokości i gabaryty wszystkich obiektów nie zakłócają w żaden sposób historycznej panoramy tego rejonu miasta - kwituje Kiendra.

d30qwcs

Pilnuje tego wojewódzki konserwator zabytków. - Inwestor będzie musiał wyremontować zabytkowe obiekty i należycie adaptować je do nowej funkcji - mówi Jan Janczykowski, konserwator wojewódzki. - Pilnuję tego. Czekam na projekt budowlany - dodaje.

Teren i budynki przy Dolnych Młynów należą do Immobiliaria Camins. Nie wiadomo jednak, czy firma będzie realizatorem inwestycji. Jest kilka wariantów. Hiszpanie mogą zrealizować ją sami, odsprzedać teren z gotowym projektem i pozwoleniami lub wejść w spółkę z innymi firmami. Muszą kombinować z powodu kryzysu.

Projektanci przewidują, że w tym roku mogą zakończyć się przygotowania do inwestycji. Chodzi o zrobienie projektu budowlanego, zdobycie potrzebnych pozwoleń i przeprowadzenie wyburzeń. Budowa może ruszyć w 2011 roku.

Trochę historii

Zakłady tytoniowe przy Dolnych Młynów powstały z końcem XIX wieku. Produkcja ruszyła w 1876 roku. Cygar-fabryka jak ją zwano zatrudniała nawet 1000 osób. W budynku położonym tuż przy ulicy znajdowała się fabryka papieru do papierosów. Po drugiej stronie terenu zakładu był magazyn gotowych wyrobów. Główny budynek produkcyjny spalił się w 1945 roku, ale zachowała się jego elewacja. W latach 90. w zakładach tytoń produkował koncern Philip Morris.

d30qwcs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30qwcs