Trwa ładowanie...
d2vlkrf
15-02-2017 18:45

Kraków/ Z powodu smogu w czwartek darmowa komunikacja publiczna

Z powodu smogu w czwartek w Krakowie będzie obowiązywała bezpłatna komunikacja publiczna dla kierowców i ich pasażerów - poinformował w środę PAP Urząd Miasta Krakowa.

d2vlkrf
d2vlkrf

To drugi dzień z rzędu, kiedy w mieście, z powodu przekroczonych norm szkodliwego pyłu PM10, będzie obowiązywał bezpłatny transport autobusami i tramwajami. Darmowa komunikacja obowiązuje także w gminach sąsiednich.

Podróż bez biletu jest możliwa na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego. Dokument nie musi być wystawiony imiennie na osobę, która się nim legitymuje w trakcie kontroli biletów.

Urząd Miasta Krakowa informuje, że "z bezpłatnych przejazdów będą mogły korzystać osoby posiadające dowód rejestracyjny wydany na samochód osobowy, bez względu na miejsce jego wydania. Z bezpłatnego przejazdu może korzystać osoba okazująca dowód rejestracyjny (pojazd może być także zarejestrowany na firmę) wraz z osobami towarzyszącymi - maksymalnie w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie".

Dobowe średnie wartości pyłu PM10 po ok. półtoratygodniowej przerwie przekroczyły w Krakowie 150 mikrogramów na m sześc. (to powyżej tej wartości urząd miasta ogłasza darmową komunikację publiczną).

d2vlkrf

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że również w czwartek dojdzie do przekroczenia norm - dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym.

Smog wisi nie tylko nad Krakowem, ale i nad znaczną częścią Małopolski. Zgodnie z komunikatem Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dla Małopolski północnej, południowo-wschodniej i zachodniej obowiązuje II stopień (200-300 mikrogramów PM10 na m sześc.) zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Dla Krakowa zaś obowiązuje I stopień (50-200 mikrogramów PM10 na m sześc.).

Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w środę (wg średniej z godzin 1.00-14.00) poziom stężenia PM10 zarejestrowany na stacjach w Krakowie wyniósł 249 mikrogramów na m sześc.

Od 31 stycznia do 2 lutego w Krakowie obowiązywał III stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza, czyli alarm smogowy - średnie dobowe stężenie PM10 wynosiło wówczas ponad 300 mikrogramów na m sześc.

d2vlkrf

Indeks jakości powietrza, którym posługują się m.in. służby środowiskowe, wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. w ujęciu dobowym oznacza alarm smogowy.

d2vlkrf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vlkrf