Krakowskie uczelnie wezmą udział w rewitalizacji terenów Nowej Huty
Krakowskie uczelnie wyższe pomogą wojewodzie małopolskiemu w realizacji projektu inwestycyjnego na poprzemysłowych terenach huty w Krakowie. Zgodnie z planami ma tam powstać "laboratorium inteligentnego miasta i innowacyjnej gospodarki".
03.02.2015 12:45
We wtorek wojewoda małopolski Jerzy Miller, marszałek województwa Marek Sowa, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz rektorzy ośmiu krakowskich uczelni podpisali deklarację współpracy przy przygotowaniu i realizacji projektu pod nazwą "nh2". Wśród uczelni są: Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Rolniczy.
Porozumienie dotyczy około 300 hektarów terenów poprzemysłowych w Nowej Hucie, zbędnych do prowadzenia obecnej działalności przez ArcelorMittal Poland, takich jak m.in. obszary po stalowni martenowskiej czy walcowni zgniatacz. Spółka przekaże je na rzecz Skarbu Państwa w zamian za uzyskanie tytułu własności do terenów, które wykorzystuje w oparciu o użytkowanie wieczyste.
"Budujemy coś, co nie ma przykładu w Polsce, z żadnym innym mieście, bo siłą Krakowa jest współpracujące ze sobą środowisko akademickie" - mówił Miller.
Jak podkreślił, na pozyskanych terenach zamiast pozostałości po wyburzonych instalacjach hutniczych, powstanie nowy fragment miasta, którego wizytówką będą nowoczesne, innowacyjne technologie. "To będzie obszar, gdzie w praktyce będzie można pokazać, jak ma wyglądać inteligentne miasto" - dodał wojewoda.
Według niego projekt realizowany na b. terenach ArcelorMittal Poland będzie częścią większego przedsięwzięcia - "Kraków - Nowa Huta Przyszłości".
Projekt ten zakłada rewitalizację kilku tysięcy hektarów w Nowej Hucie. Według władz w perspektywie wielu lat na tym obszarze będzie szansa na stworzenie około 30 - 40 tys. miejsc pracy, nie tylko dla mieszkańców Krakowa, ale także gmin ościennych.
Na tym obszarze ma powstać nowa dzielnica, w której działałyby firmy z branży inżynierii materiałowej, mechaniki, automatyki, inżynierii środowiskowej. Byłaby także zabudowa mieszkaniowa, usługi oraz tereny rekreacyjne. Dzielnica ma się rozwijać w sposób zrównoważony, przy wykorzystaniu nowych technologii i dbałości o ochronę zasobów naturalnych.
Osią, dookoła której ma się rozwijać nowa dzielnica, jest ul. Igołomska, a najważniejszą inwestycją będzie stworzenie Parku Naukowo-Technologicznego w Branicach, przeznaczonego dla inwestorów, w szczególności dla innowacyjnych przedsiębiorstw technologicznych i nowoczesnego przemysłu.
Wschód Krakowa ma być także miejscem wydarzeń kulturalnych i wypoczynku. W tym celu planowane jest utworzenie Centrum Wielkoskalowych Wydarzeń Kulturalnych Błonia 2.0 o powierzchni ok. 37 hektarów oraz zagospodarowanie Przylasku Rusieckiego na cel rekreacyjny i wypoczynkowy.
Wartość projektu "Kraków Nowa Huta Przyszłości" wstępnie szacowana jest na ponad 2 mld zł. Większość pieniędzy ma pochodzić ze środków Unii Europejskiej na lata 2014-2020.