KRD: firmy dobrze radzą sobie z odzyskiwaniem należności

19 proc. firm nie ma problemów z odzyskiwaniem należności od kontrahentów, a 20 proc. twierdzi, że ich klienci coraz rzetelniej regulują zobowiązania - wynika z raportu "Portfel należności polskich przedsiębiorstw" przygotowanego przez Krajowy Rejestr Długów.

06.08.2014 14:15

Z badania zaprezentowanego podczas środowej konferencji prasowej wynika, że najlepiej z odzyskiwaniem należności radzą sobie najmniejsze firmy. Aż 27 proc. z nich przyznało, że kontrahenci płacą im w terminie, dzięki czemu one same nie mają problemów z odzyskaniem własnych należności. Gorzej wygląda sytuacja firm zatrudniających od 10 do 49 osób, w tym przypadku tylko 12 proc. nie ma problemu z odzyskiwaniem należności. W sektorze MSP najgorsze wyniki wykazują firmy średnie, które wskazują, że tylko 9 proc. spośród ich klientów terminowo opłaca faktury.

Jak wskazywała Kornelia Hendżak z Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród przedsiębiorców o tym jak radzą sobie z egzekwowaniem należności oraz jak zatory płatnicze wpływają na działalność firm, wyznaczany jest Indeks Należności Przedsiębiorstw. W drugim kwartale osiągnął on wartość 88,9 pkt, co jest drugim najwyższym odczytem w pięcioletniej historii tego badania.

W jej ocenie taki odczyt oznacza, że polskie firmy dobrze radzą sobie z odzyskiwaniem należności. "Wyniki mogą też wskazywać, że firmy coraz bardziej dbają one o stan swoich portfeli, a także stosują coraz skuteczniejsze narzędzia do monitorowania kontrahentów i terminowego egzekwowania zapłaty" - stwierdziła.

Z badania wynika, że 55,2 proc. ankietowanych firm nie spodziewa się pogorszenia jeśli chodzi o zatory płatnicze, a 27 proc. jest zdania, że w przypadku ich firmy będą one mniejsze niż dotychczas lub nawet nie wystąpią. Jedynie 17,8 proc. firm uważa, że problem zatorów nasili się.

Hendżak poinformowała też, że średnio przeterminowane zadłużenie jakie wskazywały ankietowane firmy wynosiło 3 miesiące i 18 dni, czyli niemal tyle samo co w I kwartale tego roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)