Trwa ładowanie...
djj70xh
17-11-2016 09:30

KRD: Liczba upadłości konsumenckich wyniosła blisko 4,5 tys. w ciągu 1,5 roku

Warszawa, 17.11.2016 (ISBnews) - W Polsce ogłoszono upadłość 4 439 konsumentów w okresie od początku stycznia 2015 roku do końca lipca 2016 roku, wynika  z badania przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej (KRD BIG). Aż 1 787 z nich pół roku przed ogłoszeniem upadłości znajdowało się w bazie danych KRD, podano również.

Share
djj70xh

"Przed kilkoma tygodniami robiliśmy podobne badanie dotyczące upadłości firm. Wnioski, w obu przypadkach, są bardzo zbliżone. Bankructwo - niezależnie od tego, czy mówimy o firmie, czy o konsumencie - nigdy nie przychodzi nagle. Jest to długotrwały, często wieloletni, proces. Jego symptomy pojawiają się dużo wcześniej. Jednym z nich jest rosnąca liczba niezapłaconych w terminie zobowiązań, skutkująca negatywnym wpisem lub wpisami do KRD" - powiedział prezes Adam Łącki, cytowany w komunikacie.

Rok przed ogłoszeniem upadłości, w Krajowym Rejestrze Długów notowanych było 35,5% przyszłych bankrutów-konsumentów. 6 miesięcy później ten odsetek przekraczał już 40%. Na trzy miesiące przed ogłoszeniem decyzji sądu sięgał niemal 45%. Ich zadłużenie notowane w KRD BIG wzrosło w tym czasie z około 34 mln zł do ponad 55 mnl zł. Średni dług zwiększył się natomiast z niespełna 21,6 tys. zł do 28,2 tys. zł, podano również.

"Największa liczba konsumentów, którzy przed ogłoszeniem upadłości byli notowani jako dłużnicy w Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej mieszka w województwie mazowieckim (394), śląskim (208), kujawsko-pomorskim (174) oraz wielkopolskim (171). Z tych czterech województw pochodzi około połowa osób, które pół roku przed opublikowaniem informacji o bankructwie miały długi notowane w KRD" - czytamy w komunikacie.

Wraz ze zbliżającą się upadłością w bazach danych Krajowego Rejestru Długów rośnie nie tylko liczba dłużników. W tym czasie zwiększa się również liczba wierzycieli. 12 miesięcy przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej, przyszli bankruci notowani w KRD mieli 211 wierzycieli, 6 miesięcy później było ich 240, a na trzy miesiące przed ogłoszeniem bankructwa ich liczba sięgała już 264, podano również.

djj70xh

"Dłużników-konsumentów, którzy ogłosili upadłość, wpisywała najczęściej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej branża finansowa (przede wszystkim banki i firmy pożyczkowe) oraz wierzyciele wtórni (firmy windykacyjne i fundusze sekurytyzacyjne skupujące długi). Dwie wymienione kategorie wierzycieli odpowiadają za blisko połowę takich wpisów. Następne w kolejności są spółdzielnie mieszkaniowe (14%) oraz gminy alimentacyjne (13%)" - czytamy w komunikacji.

Instytucja upadłości konsumenckiej powstała w 2009 roku, jednak skomplikowane przepisy i trudne do spełnienia wymagania skutkowały tym, że prywatnych bankructw ogłaszanych było bardzo mało. Sytuacja zmieniła się dopiero z początkiem 2015 roku, czyli po znowelizowaniu przepisów, podano również.

"Niemal 4,5 tysiąca bankructw konsumentów w ciągu zaledwie 19 miesięcy obowiązywania zmienionych przepisów oznacza, że średnio w miesiącu ogłaszana była upadłość ponad 230 osób. W ostatnich miesiącach zdarzało się, że liczba ta przekraczała nawet 400 osób. Te dane nie pozostawiają złudzeń. Upadłości konsumenckich w najbliższym czasie wciąż będzie szybko przybywać" - podsumował Łącki.

(ISBnews)

djj70xh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djj70xh
djj70xh