Trwa ładowanie...
d1r5wg4
22-11-2016 13:21

KRD: Zadłużenie branży budowlanej wzrosło do 1,6 mld zł

Warszawa, 22.11.2016 (ISBnews) - Łączne zadłużenie firm z branży budowlanej wynosi blisko 1,6 mld zł, o 254 mln więcej wobec lutego br. poinformował Krajowy Rejestr Długów (KRD). Poprawy sytuacji nie wróżą zarówno powolne uruchamianie przetargów publicznych, brak nowych inwestycji jak i i ogromna konkurencja. Dodatkowo, firmy same czekają na odzyskanie 440 mln zł, z czego 52% od swoich kolegów po fachu. 

d1r5wg4

KRD wskazuje, że spadek planowanych inwestycji publicznych, zmusił niektóre firmy startujące w państwowych przetargach do rozpoczęcia pracy przy inwestycjach w sektorze prywatnym. To spowodowało zwiększenie konkurencji, a w konsekwencji wymusiło obniżenie marż. Finalnie budowniczowie mniej zarabiają na realizacji inwestycji, a ich wydatki nie maleją.

Ponad 45 tys. przedsiębiorstw budowlanych, które łącznie mają do spłacenia prawie 206 tys. zobowiązań jest notowanych w KRD. To o ponad 2 tys. firm więcej niż w lutym 2016 r., kiedy KRD opublikował poprzedni raport o sytuacji w budownictwie.

Od lutego zadłużenie wzrosło we wszystkich najważniejszych sektorach budownictwa.

"Mniej więcej tyle samo muszą oddać wierzycielom przedsiębiorstwa zajmujące się wznoszeniem budynków, jak i wykonujące roboty specjalistyczne. Długi tych pierwszych od lutego wzrosły o 107 mln zł i sięgają obecnie 672 mln zł, co stanowi 43% zadłużenia całej branży. W przypadku firm zajmujących się wykończeniem robót budowlanych, których zadłużenie wzrosło do 648 mln zł (40,5%), to o 109 mln zł więcej niż w lutym. W budownictwie drogowym zadłużenie wzrosło w kilka miesięcy o 37 mln zł i obecnie sięga 280 mln zł" - czytamy dalej.

d1r5wg4

Największe zadłużenie, wynoszące 608 mln zł, co stanowi 38% wartości wszystkich zobowiązań, budowlanka ma wobec firm zajmujących się działalnością finansową i ubezpieczeniową.

Rosną również długi wobec budowlanki. Firmy z tej branży mają do odzyskania ponad 440 mln zł. Najwięcej, 52% całej kwoty, zalegają im budowniczowie, którzy nie płacą swoim podwykonawcom oraz przedsiębiorstwa przemysłowe (15,5%) i handlowe (14%), które nie zapłaciły np. za wybudowanie magazynów czy budynków biurowych.

(ISBnews)

d1r5wg4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r5wg4