Trwa ładowanie...

Kredyt Bank i Warta na sprzedaż?

Belgijski inwestor rezygnuje na razie z upłynnienia 40-proc. pakietu czeskiego CSOB. W zamian liczy na 3,7 mld zł ze sprzedaży Kredyt Banku – wynika z naszych informacji.

Share
Kredyt Bank i Warta na sprzedaż?
Źródło: WP.PL
d4l6j0z

Belgijska Grupa KBC, właściciel Kredyt Banku i Warty, sonduje możliwość sprzedaży swoich aktywów, dowiedział się „Parkiet”. – Otrzymaliśmy od bankowców inwestycyjnych wstępne zapytania dotyczące sprzedaży Kredyt Banku. Interpretujemy to jako poważne sondowanie przez Belgów potencjalnych chętnych na kupno banku – mówi prezes jednego z dużych polskich banku.

Sprzedaż CSOB wstrzymana

Inna osoba związana z sektorem bankowym dodała, że takie działania Belgów związane są z planowanym wycofaniem się z szybkiej sprzedaży 40-proc. pakietu akcji czeskiego banku CSOB na praskiej giełdzie. – Tym razem decyzja została wstrzymana do jesieni – mówi jeden z analityków.

Wprowadzenie na praską giełdę mniejszościowego pakietu udziałów w swoim czeskim banku było elementem programu restrukturyzacyjnego KBC, który w listopadzie 2009 roku zaaprobowała Komisja Europejska, po tym jak grupa KBC dostała pomoc państwa. Wcześniej brany był pod uwagę także dual listing na warszawskiej i praskiej giełdzie.

d4l6j0z

– KBC po raz kolejny próbuje sprzedać swój bank KB Luxembourg. Jeśli się to nie powiedzie, pod uwagę weźmie sprzedaż polskiego Kredyt Banku. Jest jeszcze możliwy wariant wyemitowania akcji przez KBC, ale to jest mniej prawdopodobny scenariusz – dodaje osoba zbliżona do belgijskiej grupy.

Luksemburski KBL miał być sprzedany za 1,35 mld euro (ok. 5,5 mld zł), ale na transakcję nie zgodził się regulator.

Belgowie weszli do akcjonariatu Kredyt Banku w 1996 r., a pakiet większościowy zdobyli pięć lat później. 80-proc. pakiet akcji Kredyt Banku należący do KBC jest wart około 3,7 mld zł. Natomiast 40 proc. udziałów w czeskim CSOB jest warte około 10 mld zł.

– Gdyby KBC zdecydował się na sprzedaż Kredyt Banku i Warty, to kwota możliwa do uzyskania z tej transakcji byłaby niższa niż ze sprzedaży akcji CSOB – zwraca uwagę jeden z analityków. Rzecznik KBC nie udziela komentarza na temat możliwych zmian właścicielskich w grupie.

d4l6j0z

Analitycy uważają, że Kredyt Bank to jedna z trzech krajowych instytucji kredytowych, które mogą być w najbliższym czasie przedmiotem sprzedaży. Dwie inne to Bank Millennium oraz Bank BPH. – GE chce pod koniec drugiej połowy roku sprzedać BPH – twierdzi jeden z analityków.

GE nie odpowiedziało na pytanie, czy rozważa sprzedaż BPH. Oficjalne stanowisko spółki? „GE Capital jest zaangażowanym uczestnikiem polskiego rynku i w pełni wspiera rozwój Banku BPH”.

Przedstawiciele portugalskiego BCP, głównego inwestora Millennium, niedawno zaprzeczali informacjom o planowanej sprzedaży polskiego banku.

Czekamy na stress-testy

Zdaniem specjalistów, przełomowym momentem dla zmian właścicielskich może być publikacja wyników stress-testów banków, zaplanowana na lipiec. Gdyby doszło do wystawienia na sprzedaż kolejnych polskich banków, chętnych nie zabraknie. W tej grupie mogą się znaleźć np. PKO BP oraz BNP Paribas, które starały się o przejęcie BZ WBK, i włoska Intesa, która brała udział w przetargu na Polbank.

KK , Monika Krześniak , zra

d4l6j0z

Podziel się opinią

Share
d4l6j0z
d4l6j0z