Trwa ładowanie...

Kredyt Bank może dać zarobić

Gdyby sprzedaż Kredyt Banku przez KBC nastąpiła dziś, cena w ogłoszonym zapewne wezwaniu mogłaby wynieść 20–21 złotych. Warta będzie tańsza od konkurentów.

Share
Kredyt Bank może dać zarobić
Źródło: Kredyt Bank
d3wdz7e

Wyceniany na prawie 5 mld zł Kredyt Bank jest obecnie jednym z tańszych pod względem rynkowych wskaźników banków notowanych na GPW. Średni wskaźnik ceny do wartości księgowej, już po wzroście notowań w ostatnich dniach, wynosi 1,7 wobec średniej rynkowej na poziomie 2. KB nie odbiega pod tym względem od średniej dla banków o porównywalnej wielkości.
Najbardziej prawdopodobne jest ogłoszenie wezwania przez nabywcę, podobnie jak było w przypadku sprzedaży BZ WBK przez AIB. Wtedy Banco Santander zaproponował premię w wysokości około 16 proc. (o tyle cena wezwania była wyższa od średniej z sześciu miesięcy poprzedzających ogłoszenie transakcji).

Premia może być wysoka

Ponieważ powód sprzedaży udziałów obu firm jest ten sam (kłopoty finansowe właścicieli), można oczekiwać, że w tym przypadku premia może być podobna. Gdyby więc transakcja miała być przeprowadzona dziś, cena w wezwaniu mogłaby oscylować wokół 20–21 zł. Nawet przy górnym pułapie wskaźnik C/WK Kredyt Banku wyniósłby 1,96, czyli nie przekroczyłby rynkowej średniej dla sektora. Byłby on jednak jednym z droższych banków swojej wielkości.

d3wdz7e

Teoretycznie posiadacze akcji Kredyt Banku powinni więc dostać niezłą premię, wynikającą z ewentualnego wezwania. Istotnym czynnikiem ryzyka wciąż pozostaje jednak problem z zadłużonymi krajami strefy euro, na co akcje banków są szczególnie wyczulone.

Wczoraj Agencja Fitch umieściła długoterminowy rating IDR Kredyt Banku na liście obserwacyjnej. Może być zmieniony w zależności od tego, czy nabywca będzie miał rating wyższy czy niższy od KBC („A” z perspektywą stabilną).

Warta tańsza niż rynek

Na podstawie danych finansowych Warty za ostatni rok jej wartość w porównaniu z notowanymi na GPW firmami ubezpieczeniowymi (PZU i TU Europa) można szacować na około 1,2 mld zł. Do tego dochodzi 15–20-proc. premia za przejęcie kontroli (gdy jesienią 2003 r. Warta opuszczała GPW, rynkowa wartość przekraczała 1,3 mld zł). Przy takiej wycenie wskaźnik C/WK nie przekracza 1,3, wobec 2,4–2,5 dla PZU i Europy.

Majątkowa część Warty miała w I kwartale 2011 r. 26 mln zł zysku netto, zaś życiowa – 6,7 mln zł. Przypis składki brutto w spółce majątkowej wzrósł o 12,8 proc., do 562,5 mln zł. Składka w segmencie życiowym zmniejszyła się o blisko 7 proc., do 516,7 mln zł. Daje to Warcie odpowiednio trzecie i czwarte miejsce na rynku.

Cezary Adamczyk
Zuzanna Reda
PARKIET

d3wdz7e

Podziel się opinią

Share
d3wdz7e
d3wdz7e