Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
17-03-2020 15:06

Kredyt hipoteczny – jak przenieść go do innego banku?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe. W trakcie wieloletniego okresu kredytowania możesz w jakimś momencie uznać, że warunki spłaty stały się dla ciebie niekorzystne. W takiej sytuacji rozważ przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku. Dowiedz się, jak to zrobić i jakie korzyści możesz odnieść, decydując się zmianę instytucji bankowej.

Kredyt hipoteczny – jak przenieść go do innego banku?Źródło: materiał partnera
d108whx
d108whx

Artykuł sponsorowany

Zgodnie z ogólnodostępnymi statystykami polskie banki obsługują prawie 2,5 miliona czynnych kredytów hipotecznych. W większości przypadków Polacy nie decydują się na zmianę instytucji bankowej, nawet jeśli uważają, że warunki spłaty są dla nich niekorzystne. Przeniesienie kredytu hipotecznego w powszechnej świadomości kojarzone jest z procesem żmudnym i skomplikowanym. Nie jest to jednak prawda.

Przeniesienie kredytu hipotecznego – na czym polega?

Przeniesienie kredytu hipotecznego to określenie potoczne i nieprecyzyjne. Usługa ta w istocie nie polega na przeniesieniu obowiązków z jednego kredytodawcy na drugiego w ramach tej samej umowy, ale na spłacie poprzedniego, mniej korzystnego zobowiązania ze środków pozyskanych z nowego kredytu hipotecznego. Proces ten nazywany jest refinansowaniem.

Refinansowanie pozwala kredytobiorcy całkowicie uwolnić się od obowiązku spłaty na warunkach zawartych w poprzedniej umowie kredytowej. W ramach rozmów wstępnych, poprzedzających udzielenie nowego zobowiązania, raz jeszcze masz możliwość negocjacji warunków spłaty.

Kiedy opłaca się przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku jest opłacalne tylko w określonych sytuacjach. Refinansowanie warto rozważyć, gdy:

  • koszty obsługi kredytu hipotecznego są wysokie – koszty kredytu hipotecznego możesz ograniczyć, przenosząc zobowiązanie do banku, w którym opłaty (przede wszystkim marża) są niższe;
  • chcesz skrócić okres spłaty – niektóre banki niechętnie godzą się na wcześniejszą spłatę całości, a nawet większej części zobowiązania. Zysk instytucji bankowej w przypadku kredytu hipotecznego to odsetki. Jeśli chciałbyś skrócić okres kredytowania, możesz się o to starać w procesie refinansowania;
  • chcesz zmniejszyć wysokość raty – przeniesienie kredytu do innego banku to także możliwość wydłużenia okres kredytowania, co w praktyce przekłada się na mniejszą comiesięczną ratę do spłacenia.
d108whx

Jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

O przeniesienie kredytu hipotecznego możesz wnioskować na trzy sposoby: osobiście w placówce banku, telefonicznie lub przez formularz internetowy na stronie instytucji bankowej. Dalsza procedura przedstawia się następująco:
1. Pracownik banku kontaktuje się z tobą i ustala szczegóły – dopytuje, ile jeszcze pozostało do spłaty oraz jakie dodatkowe koszty ponosisz z tytułu umowy kredytowej. Ponownie musisz przejść proces weryfikacji zdolności i wiarygodności kredytowej.
2. Na podstawie otrzymanych danych doradca wylicza proponowaną miesięczną ratę oraz całkowite koszty nowego kredytu hipotecznego.
3. Jeśli pozwala na to twoja zdolność kredytowa, możesz także starać się o dodatkowe środki w ramach nowej umowy kredytowej.
4. Gdy obie strony dojdą do porozumienia, dochodzi do podpisania nowej umowy. Bank spłaca twoje bieżące zobowiązanie i uruchamia kredyt hipoteczny pod swoją obsługą.

Artykuł sponsorowany

d108whx

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d108whx