Trwa ładowanie...

Kredyt z 10-letnią stałą stopą. Pierwsza taka oferta banku w Polsce

Bank BNP Paribas wprowadza do oferty pierwszy w Polsce kredyt hipoteczny z 10-letnią stałą stopą procentową - poinformował bank w komunikacie prasowym.

Kredyt z 10-letnią stałą stopą. Pierwsza taka oferta banku w Polsce Kredyt z 10-letnią stałą stopą. Pierwsza taka oferta banku w Polsce Źródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d2tomko
d2tomko

- Pomimo tego, że kredyty hipoteczne zaciągane są zwykle na 25 do 30 lat to spłacane są najczęściej po kilkunastu latach. 10-letnia stała stopa dla wielu klientów będzie więc oznaczać niezmienność raty przez dominujący okres posiadania kredytu - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, wiceprezes banku Przemysław Furlepa.

Oprocentowanie na poziomie 6,3 proc.

Bank podał, że klienci mogą liczyć na oprocentowanie na poziomie już 6,3 proc., czyli takie samo jak dla stałej stopy na 5 lat.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Galopująca inflacja w Polsce. Chybione prognozy szefa NBP. "Jest niewiarygodny"

Po upływie okresu stałego oprocentowania, klient banku ma możliwość jego przedłużenia na kolejny okres według oferty stałej stopy, która wtedy będzie obowiązywać lub przejścia na oprocentowanie zmienne oparte o WIBOR 3M i ze stałą marżą, określoną już w umowie kredytowej.

d2tomko

RPP w marcu podwyższyła stopę referencyjną o 75 pb do 3,50 proc. Była to szósta podwyżka z rzędu. Od października 2021 r. stopy poszły w górę łącznie o 340 pb.

Coraz więcej banków zaczyna oferować swoim klientom zmianę formuły oprocentowania ze zmiennej na stałą. W dobie podwyżek stóp procentowych może się ona okazać kusząca, jednak wcale nie musi być opłacalna. Stopy rosną od niedawna, a inflacja w końcu zacznie spadać. Znany ekonomista wyliczył, jak w łatwy sposób sprawdzić, czy przejście na stałe oprocentowanie się opłaca. Oto efekt:

Podwyżki stóp i rosnące raty kredytów

Banki szukają rozwiąń, które odpowiedzą na drożejące, na skutek podwyżek stóp procentowych, kredyty.

d2tomko

Rada Polityki Pieniężnej w marcu znowu i to mocniej od większości prognoz podniosła stopy procentowe. To złe wieści dla wszystkich spłacających kredyty, choć większość kredytobiorców podwyżka ta dotknie dopiero za jakiś czas. Ci, którzy dostaną wyliczenia z banku w tym miesiącu, muszą się liczyć z płatnościami wyższymi nawet o połowę.

Raty kredytów rosną równolegle do wzrostu oprocentowania w NBP, ale bezpośrednio zależą od rynkowej stawki WIBOR. Ta z kolei jest wyliczana na podstawie deklaracji banków odnośnie do oprocentowania, po jakim pożyczają pieniądze między sobą.

Każdy kredytobiorca o faktycznej zmianie oprocentowania zostanie indywidualnie poinformowany przez bank. Dostanie w piśmie wskazane nowe oprocentowanie obowiązujące przez kolejne 3 lub 6 miesięcy (to zależy, czy w umowie jest wpisana stawka WIBOR 3M czy WIBOR 6M) i dokładną wysokość rat, które w tym czasie będą do zapłacenia.

Warto podkreślić, że nowe raty będą uwzględniały cały wzrost stawki WIBOR od momentu ostatniego przeliczenia płatności. Nie będzie to tylko podwyżka z marca czy lutego.

d2tomko

W marcu pismo z banku z wyższą ratą przyjdzie do osób, które zaciągały kredyt ze stawką WIBOR 3M w miesiącach: marzec, czerwiec, wrzesień i grudzień. Przy WIBOR 6M liczą się umowy z marca i września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2tomko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tomko