Trwa ładowanie...
unia energetyczna

Kreml: Putin i Merkel chcą trójstronnych rozmów na temat gazu

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel zgodzili się w piątkowej rozmowie telefonicznej co do konieczności trójstronnych rozmów w sprawie rosyjskich dostaw gazu dla europejskich odbiorców - oświadczyły służby prasowe Kremla.

Share
Kreml: Putin i Merkel chcą trójstronnych rozmów na temat gazu
Źródło: AFP, Fot: YURI KADOBNOV
d3yv06h

- Oboje przywódcy zaakcentowali potrzebę zorganizowania w najszybszym możliwym terminie rozmów między Rosją, Unią Europejską i Ukrainą w sprawie bezpieczeństwa dostaw i tranzytu rosyjskiego gazu - poinformował Kreml. Ukraina jest głównym krajem tranzytowym, przez który płynie gaz z Rosji do państw UE.

Kryzys na Ukrainie i aneksja Krymu przez Rosję wywołały dyskusję o uzależnieniu UE od dostaw rosyjskiego gazu. Zgodnie z postanowieniami marcowego szczytu unijnego Komisja Europejska ma przeanalizować bezpieczeństwo energetyczne UE i w czerwcu przedstawić plan zmniejszenia zależności energetycznej wspólnoty.

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział dziennikarzom w Berlinie, że kanclerz Merkel wezwała w piątek Putina do realizacji zeszłotygodniowych ustaleń z Genewy, w tym wezwania uzbrojonych prorosyjskich grup do złożenia broni.

Postawa Rosji i prorosyjskich separatystów jest "absolutnie rozczarowująca" - ocenił rzecznik.

d3yv06h

Podziel się opinią

Share
d3yv06h
d3yv06h