Kropiwnicki: Podatek w handlu detal. zależny od obrotów to słuszne rozwiązanie

Warszawa, 13.01.2016 (ISBnews) - Uzależnienie nowego podatku w handlu detalicznym od obrotów sklepów, zamiast - jak planowano początkowo - od ich powierzchni to słuszne rozwiązanie, uważa senacki kandydat na członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Jerzy Kropiwnicki. Według niego, trudno jednoznacznie odnieść się do nowego podatku od niektórych instytucji finansowych.

13.01.2016 | aktual.: 13.01.2016 13:23

"Podatek od sklepów wielkopowierzchniowych i kierunek dyskusji uwzględniający go od wyniku niż od powierzchni jest słuszny. Obecne wpływy podatkowe malały mimo, że obroty rosły. Wśród ekspertów Unii Europejskiej trwa dyskusja i przygotowywany jest obecnie raport w tej sprawie. Mamy do czynienia z ewidentnym wyciekiem podatków, które powinny być płacone w Polsce. I szuka się takiego rozwiązania podatkowego, którego nie da się ukryć i jednocześnie łatwo oszacować. Firma powinna płacić podatki tam, gdzie prowadzi daną działalność" - powiedział Kropiwnicki w Senacie.

Minister finansów Paweł Szałamacha mówił w poniedziałek, że rząd rozważa obecnie wprowadzenie podatku od obrotu, z kwotą wolną. Podkreślał, że nowy podatek ma mieć charakter progresywny, a jego konstrukcja ma wspierać konkurencyjność wewnątrz sektora handlu detalicznego.

"Z podatkiem bankowym mam pewien problem, gdyż w mediach pojawił się list, w którym m.in. czytamy, że Draghi jako szef EBC uważa, że po wprowadzeniu podatku nastąpi transfer aktywów za granicę i może mieć on znaczenie do pogłębienia problemów słabszych instytucji finansowych. Podobno ten podatek w Polsce jest jedynym przypadkiem, gdzie wprowadza się go ze względów na potrzeby budżetowe. W tej sytuacji trudno mi się jednoznacznie odnieść do tego podatku" - powiedział także Kropiwnicki.

Pod koniec ub.r. Sejm uchwalił ustawę o podatku od niektórych instytucji finansowych, zwiększając jednocześnie stopę opodatkowania do 0,44% z 0,39% zapisanych wcześniej w projekcie. Nowym podatkiem zostaną objęte od lutego 2016 r. banki, firmy ubezpieczeniowe i pożyczkowe.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)