KRRiT: braki w dokumentacji Rady Nadzorczej opóźnią wybór władz TVP
Brak dokumentacji konkursowej, która powinna zostać dołączona przez Radę Nadzorczą TVP do wniosku o powołanie nowego zarządu spółki, uniemożliwia Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji wyłonienie nowych władz Telewizji Polskiej - powiedziała PAP rzeczniczka KRRiT.
18.06.2015 13:30
"Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynął wniosek Rady Nadzorczej TVP wraz z uchwałą o powołaniu zarządu, jednak w tej chwili brakuje dokumentacji konkursowej, co uniemożliwia rozpoczęcie prac KRRiT nad ewentualnymi decyzjami o wyłonieniu zarządu" - powiedziała w czwartek rzeczniczka KRRiT, Katarzyna Twardowska.
Jak wyjaśniła, dokumentacja konkursowa zawiera opis przebiegu konkursu i decyzje RN dotyczące każdego z trzech jego etapów - to całość dokumentacji zgromadzonej przez RN w trakcie jego trwania. "To opis oceny formalnej i merytorycznej kandydatów, jak również relacja z przebiegu wyboru uczestników kolejnych etapów i kryteriów, jakie były brane pod uwagę. Na podstawie tych dokumentów i poprawności przebiegu konkursu i dochowania wszystkich przepisów, KRRiT podejmuje decyzje o powołaniu (lub nie) nowego zarządu.
Rzeczniczka dodała, że w ustawie o radiofonii i telewizji nie ma ściśle wyznaczonego terminu, w którym KRRiT powołuje nowy zarząd. Krajowa Rada wybiera nowy zarząd w terminie, w którym odbywają się walne zgromadzenia w spółkach skarbu państwa, po których powinny rozpoczynać się kadencje nowych zarządów. "Zgromadzenia takie odbywają się w czerwcu. Krajowa Rada dbając o stabilne działanie spółki (TVP), zwykle dotrzymuje tego terminu" - podkreśliła Twardowska.
Nie chciała jednak spekulować, ile potrwa postępowanie, mające ostatecznie wyłonić nowe władze telewizji publicznej. Jej zdaniem, w tej chwili trudno też mówić o konsekwencjach tego niedopatrzenia. "Czekamy na uzupełnienie dokumentacji" - powiedziała.
Jeden z członków RN TVP prof. Tadeusz Kowalski twierdzi, że nie wie jaka dokumentacja nie została wysłana do KRRiT, ponieważ jest to kompetencja przewodniczącego RN. Zaznaczył jednak, że może chodzić o brak protokołu z ostatniego posiedzenia, na którym nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Taki protokół nie trafił jeszcze do akceptacji członków. Dodał, że nie wszyscy członkowie rady podpisali się pod uchwałą o wynikach postępowania konkursowego na zarząd TVP.
"M.in. ja odmówiłem podpisania ostatecznej uchwały powołującej zarząd. Powody, częściowo wyjaśniłem we wcześniejszym protokole z 25 maja, po posiedzeniu, na którym rozważaliśmy dołączenie dodatkowych kandydatów do ostatniego etapu konkursu. Rozwinięcie tych uwag jest zawarte w protokole z 10 czerwca" - powiedział Kowalski. Wyraził jednocześnie nadzieję, że zależy mu aby KRRiT zapoznała się szczegółowo z przebiegiem konkursu i wzięła pod uwagę również brak jednomyślności jej składu.
Do momentu powstania depeszy, PAP nie udało się uzyskać komentarza od przewodniczącego RN TVP, Stanisława Jekiełka.
10 czerwca RN TVP wybrała Janusza Daszczyńskiego na nowego prezesa Telewizji Polskiej oraz Mariana Zalewskiego i Wiesława Rolę na członków zarządu spółki. Wybór ten jest jednak jedynie rekomendacją dla KRRiT, która dopiero po ocenie przebiegu konkursu powoła zarząd telewizji.
Po wpłynięciu kompletnej dokumentacji KRRiT może w całości lub częściowo zaakceptować lub odrzucić wybór Rady Nadzorczej. W przypadku odrzucenia całości lub części kandydatur, Rada musi rozpisać nowy konkurs na brakujące stanowiska. Istnieje też możliwość tymczasowego powołania do zarządu członków Rady Nadzorczej, do chwili wyboru nowych władz. Sytuacja taka, miała miejsce w przypadku ustępującego prezesa TVP - Juliusza Brauna, który w kwietniu 2011 r. został p.o. prezesem TVP.
Rada Nadzorcza TVP wybrała zarząd spośród 12 kandydatów zakwalifikowanych do ostatniego etapu konkursu, czyli przesłuchań. Byli to: dotychczasowi członkowie zarządu - prezes TVP Juliusz Braun, Bogusław Piwowar i Marian Zalewski; Janusz Daszczyński, Iwona Schymalla, Piotr Gaweł, Jarosław Pachowski, Urszula Rzepczak, Zbigniew Jasiewicz, Wiesław Rola, Stanisław Wójcik i Sławomir Zieliński. Decyzja o składzie nowego zarządu miała zapaść już 2 czerwca, jednak rada zdecydowała się przerwać posiedzenie do 10 czerwca.
Rozpoczęty 30 marca konkurs wzbudził liczne protesty środowisk kulturalnych, m.in. Obywateli Kultury. Dotyczyły one pominięcia w ostatnim etapie konkursu trójki kandydatów: Agnieszki Odorowicz, Jacka Wekslera i Roberta Kozaka. W liście skierowanym m.in. do resortów: kultury, skarbu oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zarzucali oni radzie kierowanie się kryteriami politycznymi.