Trwa ładowanie...
d4kw9h9
26-01-2016 16:50

KRRiT: działania władzy zagrażają niezależności mediów publicznych

Powołanie przez PiS jej aktywnego polityka na prezesa TVP i spełnione zapowiedzi zwalniania dziennikarzy z mediów publicznych zagrażają niezależności, samodzielności i pluralizmowi mediów - napisał we wtorkowym oświadczeniu przewodniczący KRRiT Jan Dworak.

d4kw9h9
d4kw9h9

"KRRiT po raz kolejny zwraca uwagę na naruszanie zasad samodzielności, pluralizmu i niezależności mediów publicznych. Powołanie na stanowisko prezesa TVP aktywnego polityka, który przez wiele kolejnych kampanii wyborczych był jednym z głównych autorów propagandy wyborczej obecnej partii rządzącej stoi w sprzeczności z deklarowanym zamiarem oddzielenia sfer polityki i mediów publicznych" - podkreślił Dworak we wtorkowym stanowisku.

Według niego zapowiadana duża ustawa medialna "podporządkowuje politycznej woli rządzących zarówno media publiczne, jak i losy ich pracowników, bez względu na ich dorobek zawodowy i sytuację życiową". Jak dodał, w ostatnich kilu tygodniach zwolnionych lub zmuszonych do odejścia zostało kilkadziesiąt osób z kierownictwa redakcyjnego i dziennikarzy.

"Są wśród nich osoby, których nazwiska wielokrotnie wskazywali wcześniej politycy, publicznie zapowiadający zwolnienia w mediach. Takie działania nowego kierownictwa (zwłaszcza w wypadku TVP) wskazują, że wpływ polityków sięga znacznie głębiej w strukturę tych instytucji, niż tylko w powoływanie zarządów i noszą znamiona czystki politycznej realizowanej na zlecenie partii rządzącej" - dodał szef KRRiT.

Dworak wezwał też polityków PiS i nowe władze Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, do rezygnacji z działań, "które mogą na lata zniszczyć niezależność mediów publicznych i wprowadzić standardy niezgodne z etyką dziennikarską".

Minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz na początku stycznia powołał na prezesa TVP Jacka Kurskiego.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

d4kw9h9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kw9h9