KRRiT może w maju ogłosić konkurs na operatora drugiego multipleksu cyfrowego
19.3.Warszawa (PAP) - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT)
być może w maju ogłosi konkurs na operatora drugiego multipleksu
naziemnej telewizji cyfrowej (tzw. DVB-T) i...
19.3.Warszawa (PAP) - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) być może w maju ogłosi konkurs na operatora drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (tzw. DVB-T) i mniej więcej w tym samym czasie konkurs na ofertę programową na tym multipleksie - poinformował PAP przewodniczący KRRiT.
"Chcę, żeby to było w ciągu najbliższych tygodni (konkurs na operatora), ale najpierw Urząd Komunikacji Elektronicznej musi ogłosić miesięczne konsultacje. Dopiero po tych konsultacjach możliwe będzie ogłoszenie konkursu na operatora, czyli myślę, że w ciągu półtora miesiąca" - powiedział w czwartek PAP Witold Kołodziejski.
Dodał, że ogłoszenie o tym jakie programy znajdą się na drugim multipleksie może pojawić się mniej więcej w tym samym czasie. KRRiT chce zaoferować na drugim multipleksie miejsce dla siedmiu programów koncesyjnych.
"Mógłbym wcześniej dać ogłoszenie na część programową drugiego multipleksu i to mogłoby być w ciągu 2-3 tygodni, ale chciałbym raczej to zsynchronizować z konkursem na operatora" - powiedział Kołodziejski.
Prezes UKE Anna Streżyńska powiedziała natomiast PAP, że z ogłoszeniem miesięcznych konsultacji ws. operatora drugiego multipleksu cyfrowego urząd czeka na akceptację dokumentacji przez KRRiT.
"Ogłoszenie konsultacji pojawi się jak KRRiT zaopiniuje naszą dokumentację, która leży tam od lipca" - powiedziała PAP Streżyńska.
Po ogłoszeniu konkursu na operatora drugiego multipleksu, chętni będą mieli sześć tygodni na zgłoszenia.
Kołodziejski zasygnalizował też, że jednocześnie KRRiT pracuje intensywnie nad możliwością uruchomienia radiofonii cyfrowej i ewentualnym konkursem na radiowy multipleks cyfrowy.
Obecnie w KRRiT trwa procedura przyjmowania zgłoszeń od nadawców telewizyjnych (TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV 4, TV Puls) zainteresowanych wejściem na pierwszy multipleks cyfrowy, a chętni mogą składać wnioski do 17 kwietnia.
Zgodnie ze styczniowym projektem KRRiT, uruchomienie pierwszego multipleksu telewizji cyfrowej ma nastąpić w Polsce we wrześniu 2009 roku.
Całkowite wyłączenie nadawania analogowego planowane jest na 31 lipca 2013 roku.
Przechodzenie z nadawania analogowego na cyfrowe odbywać się będzie stopniowo. Do 30 września 2009 roku DVB-T ma ruszyć w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze i Żaganiu oraz być może w Rzeszowie i Wiśle.
Wyłączenie naziemnej telewizji analogowej w Zielonej Górze i Żaganiu ma nastąpić do 30 czerwca 2011 roku, w Rzeszowie i Wiśle do 30 września 2011 roku, w Warszawie i Poznaniu do 30 września 2012 roku.
Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.
Barbara Woźniak (PAP)
bas/ ana/