Trwa ładowanie...
ds5lmlm

Kruk chce wypracować kilkadziesiąt proc. wzrostu zysku netto r/r w całym 2014 r.

Warszawa, 12.11.2014 (ISBnews) - Kruk spodziewa się wzrostu zysku netto o kilkadziesiąt procent r/r w całym 2014 r., poinformował prezes Piotr Krupa. Zapowiedział także większą niż w III kw. br. aktywność spółki w nabywaniu portfeli wierzytelności w najbliższych miesiącach.
Share
ds5lmlm

"2014 rok to będzie kilkadziesiąt procent wzrostu zysku netto. Konsekwentnie realizujemy dwucyfrowe wzrosty i to założenie podtrzymujemy. Jednak zdarzają się nam szczególnie pozytywne 'wypadki przy pracy', jak na przykład w 2011 roku, gdy mieliśmy 84% wzrostu zysku netto r/r. Teraz będzie kolejny" - zapowiedział Krupa podczas spotkania z dziennikarzami.

Prezes zapowiedział także wzrost wartości nabywanych portfeli wierzytelności w kolejnych kwartałach. W III kw. 2014 r. spółka nabyła portfele wierzytelności za 42 mln zł, a w okresie I-III kw. za blisko 355 mln zł.

"Widzimy potencjał na wzrost inwestycji w portfele w IV kw. 2014 i w I kw. przyszłego roku. Na rynku jest dużo możliwości. Jesteśmy w regionie rosnącego sektora finansów konsumpcyjnych, będzie rosła baza kredytów, a tym samym także tych kredytów, które nie są spłacane - w więc nasz rynek. Długofalowo jesteśmy nastawieni optymistycznie" - podkreślił Krupa.

ds5lmlm

W kwestii zakupów portfeli spółka m.in. pracuje obecnie nad wyceną 3 portfeli w segmencie kredytów hipotecznych, który nada uważa za "zyskowny" biznes.

"Portfele hipoteczne generują cash, choć trochę mniejszy niż zakładaliśmy. Związane to jest działaniem sądów. Ale potwierdzamy, że zakup tego portfela to była zyskowna transakcja" - dodał prezes.

Przedstawiciele spółki poinformowali także, że Kruk pracuje nad wyceną portfeli w Niemczech, mając nadzieję na pierwszy zakup wierzytelności konsumenckich w tym kraju jeszcze w tym roku, a najpóźniej w I kw. przyszłego.

Spółka ponad ewentualną wypłatę dywidendy stawia na razie inne cele.

ds5lmlm

"Nie mówimy nie dywidendzie, ale najważniejszy jest szybki wzrost, ekspansja i wykorzystanie podaży portfeli. Można powiedzieć, że dywidenda na razie nie jest planowana. Jest kilka rozpisanych transakcji na kilkusetmilionowe inwestycje, wygranie jednej z nich oddali nas od dywidendy" - wyjaśnił członek zarządu i dyrektor finansowy Michał Zasępa.

Kruk S.A. jest największą w Polsce firmą zarządzającą wierzytelnościami. W 2013 r. zakupił i przyjął do obsługi wierzytelności o wartości 5,1 mld zł. Od 2007 roku działa w Rumunii, gdzie także jest liderem rynku. Od listopada 2011 roku Kruk działa w Czechach, od sierpnia 2012 roku na Słowacji, a od sierpnia 2014 roku w Niemczech. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r. Jego skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 405,61 mln zł w 2013 r.

(ISBnews)

ds5lmlm

Podziel się opinią

Share
ds5lmlm
ds5lmlm