Trwa ładowanie...
d1hzmv9
d1hzmv9

Kruk w II kw. podejmie decyzję ws. Węgier, analizuje wejście na kolejne rynki zagraniczne

21.03. Warszawa (PAP) - Kruk zamierza do końca II kw. podjąć decyzję w sprawie uruchomienia działalności operacyjnej na Węgrzech. Spółka rozważa również obecnie ekspansję na inne...
Share
d1hzmv9

21.03. Warszawa (PAP) - Kruk zamierza do końca II kw. podjąć decyzję w sprawie uruchomienia działalności operacyjnej na Węgrzech. Spółka rozważa również obecnie ekspansję na inne rynki zagraniczne, m.in. Turcję i Rosję, ale nie spodziewa się wejścia na nie w 2012 r. - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

"Ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie Węgier podejmiemy w II kw. Wybieramy się tam teraz, aby po raz kolejny rozmawiać z bankami. Robiliśmy to już w 2010 r. i 2011 r., ale tym razem, po uzyskaniu zgody węgierskiego nadzoru finansowego na przejęcie spółki SH Money, mamy już zdolność zakupową" - powiedział prezes Kruka, Piotr Krupa.

Krupa poinformował ponadto, że spółka chce dalej prowadzić ekspansję zagraniczną. Jako potencjalne rynki, na które mógłby wejść Kruk, prezes wymienił Turcję i Rosję. Dodał jednak, że ze względu na plany związane z rynkiem węgierskim, ekspansja w tych krajach nie nastąpi w 2012 r.

d1hzmv9

"Dostrzegamy rynek w Turcji i Rosji. W tym roku będziemy jednak pracować nad Węgrami i chociażby ze względu na moce kadrowe, nie należy oczekiwać naszego wejścia na jakikolwiek inny rynek zagraniczny" - wyjaśnił.

Krupa dodał, że w 2012 r. Kruk chce rozpocząć w Rumunii działalność w zakresie udzielania pożyczek konsumenckich.

"Obecnie prowadzimy taką działalność w Polsce za pośrednictwem spółki zależnej Novum. W ubiegłym roku udzieliła ona 4,6 tys. pożyczek o średniej wartości ok. 1 tys. zł. Liczymy w tym roku na wzrost skali tej działalności" - powiedział Krupa.

Kruk prowadzi obecnie działalność na rynku w Polsce, Rumunii i Czechach.

d1hzmv9

W połowie marca spółka uzyskała zgodę węgierskiego nadzoru finansowego na przejęcie firmy SH Money. O umowie zakupu tej spółki Kruk informował w raporcie okresowym za III kwartał 2011 r. SH Money nie prowadzi działalności operacyjnej, posiada natomiast licencję na nabywanie wierzytelności na Węgrzech.

We wtorek, 20 marca Kruk opublikował wyniki finansowe za 2011 r.

Grupa Kruk wypracowała w 2011 r. 66,4 mln zł zysku netto. Był to wzrost o 84 proc. w porównaniu z wynikiem na poziomie 36,1 proc. z roku 2010.

Skonsolidowany zysk operacyjny Kruka wzrósł w 2011 r. do 96,0 mln zł w porównaniu z 42,6 mln zł w poprzednim roku.

d1hzmv9

Przychody grupy Kruk w 2011 r. wzrosły do 274,03 mln zł z 164,3 mln zł rok wcześniej.

Kruk wydał w 2011 r. na zakup portfeli wierzytelności w Polsce, Rumunii i Czechach łącznie 569 mln zł, co było 193 proc. wzrostem w porównaniu z 194 mln zł w roku 2010.

Zakupy spółka finansowała środkami pozyskanymi z oferty publicznej, emisji obligacji oraz kredytów bankowych. Wskaźnik długu odsetkowego netto do kapitałów własnych spółki wyniósł na koniec 2011 r. 1,8. (PAP)

kuc/ ana/

d1hzmv9

Podziel się opinią

Share
d1hzmv9
d1hzmv9