Trwa ładowanie...
dgdhw2q

Kruk wejdzie do Hiszpanii i Włoch w 2016r., w Niemczech szuka kolejnych portfeli

Warszawa, 31,08.2015 (ISBnews) - Kruk chce w przyszłym roku wejść na nowe rynki - do Hiszpanii i Włoch i stopniowo zwiększać swoje zaangażowanie na rynku niemieckim, poinformowali przedstawiciele zarządu.

Share
dgdhw2q

"Te trzy rynki mają ogromny potencjał. Tu jest długa 'rozbiegówka', a my nie jesteśmy z tych, co stawiają wszystko na jedną kartę. Nie ustajemy w przygotowaniach, aby pojawiać się może nie w tym, ale w przyszłym roku w Hiszpanii i Włoszech" - powiedział członek zarządu Michał Zasępa podczas konferencji prasowej.

Dodał, że na każdym z nowych rynków Kruk nie zakłada inwestycji na poziomie wyższym niż "sto kilkadziesiąt milionów złotych" rocznie.

Strategia Kruka w Niemczech obejmuje koncentrację na zakupie detalicznych portfeli niezabezpieczonych. Jak poinformował prezes Piotr Krupa, grupa nie planuje zakupu portfeli hipotecznych w perspektywie dwóch lat, ale chce wejść na konkurencyjny rynek inkasa za kilkanaście miesięcy.

"Dziś nasza strategia jest taka, by skoncentrować się na tej części biznesu, na której znamy się najlepiej. W drugim półroczu szukamy portfeli detalicznych niezabezpieczonych - małych, dużych - każdego portfela, który jest dla nas atrakcyjny, a wydanie 200 czy 300 mln zł jest teoretycznie możliwe. Nie mówię, że tyle planujemy wydać, ale to są tego typu pieniądze, by nie dociążyć ryzykiem bilansu" - powiedział Krupa.

dgdhw2q

Dodał, że według szacunków liczba osób w Niemczech, które mają problem ze spłatą zobowiązań sięga ok. 6,5 mln.

Pod koniec lipca Kruk Deutschland GmbH zawarł z Commerz Finanz GmbH (Cedent) umowę ramową zakupu wierzytelności o łącznej szacunkowej wartości nominalnej 155,45 mln zł.

"Podpisaliśmy umowę na czas określony - 15 miesięcy, zakontraktowaliśmy, że bank będzie przekazywał co miesiąc pewną pulę o ściśle określonych parametrach. Pierwsze tego typu podportfele otrzymaliśmy, mamy zawarte pierwsze ugody, prowadzimy procesy windykacyjne. Chcemy rozkładać długi na raty. Średnia kwota wierzytelności to ok. 3 tys. euro. Uruchomiliśmy operacje i jest to przełomowy moment w naszej historii. Myślimy długofalowo, chcemy być tam silnym graczem" - podkreślił prezes.

Obecnie Kruk uczestniczy w kolejnych postępowaniach i ma nadzieję, że "są to tylko jaskółki zwiastujące wiosnę".

Kruk S.A. jest największą w Polsce firmą zarządzającą wierzytelnościami. Od 2007 roku działa w Rumunii, gdzie także jest liderem rynku. Od listopada 2011 roku Kruk działa w Czechach, od sierpnia 2012 roku na Słowacji, a od sierpnia 2014 roku w Niemczech. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

(ISBnews)

dgdhw2q

Podziel się opinią

Share
dgdhw2q
dgdhw2q