Trwa ładowanie...

Ksenofobiczna partia: straciłeś pracę przez Polaka, zgłoś to!

Czy może straciłeś pracę przez Polaka, Bułgara, Rumuna czy innego środkowo- wschodniego Europejczyka?

Share
Ksenofobiczna partia: straciłeś pracę przez Polaka, zgłoś to!
d3t6wtm

"Czy może straciłeś pracę przez Polaka, Bułgara, Rumuna czy innego środkowo- wschodniego Europejczyka? Chcielibyśmy to usłyszeć. Partia na rzecz Wolności oferuje Państwu miejsce na niniejszej stronie internetowej, aby zgłosić skargi" - zachęca Holendrów jedna z partii.

(fragment kontrowersyjnej strony internetowej)

Pod adresem http://meldpuntmiddenenoosteuropeanen.nl/ wystartował portal stworzony przez Partię na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa. Na stronie można zgłaszać skargi i zażalenia na zachowanie imigrantów zarobkowych z Europy Środkowo-Wschodniej. Ambasada RP w Hadze skrytykowała portal, jako szkodliwy i nieuzasadniony.

d3t6wtm

Autorzy portalu przypominają, że odkąd w maju 2007 roku Holandia otworzyła swój rynek pracy dla nowych państw członkowskich UE, w tym Polski, do kraju przybyło ok. 200 000-350 000 imigrantów zarobkowych.

Portal ma służyć zbadaniu negatywnych zjawisk, jakie nasiliły się wraz z imigracją, takich jak przestępczość, alkoholizm, narkomania czy porzucanie śmieci - przekonywał deputowany PVV, Ino van den Besselaar.

Pomysł PVV jest "szkodliwy i obraźliwy" i nie służy spokojnej debacie - ocenił w rozmowie z PAP rzecznik prasowy polskiej placówki dyplomatycznej Janusz Wołosz.

Jak podkreślił, jest to również działanie nieuzasadnione, ponieważ rolę, jaką samozwańczo przyznali sobie autorzy portalu w zajmowaniu się skargami, pełnią już inne instytucje i organizacje publiczne, takie jak policja, rzecznik praw obywatelskich czy władze gmin.

d3t6wtm

Wołosz zapewnił, że przygotowywane jest pismo do władz PVV ze stanowiskiem Polski. Polska ma świadomość, że pomysł utworzenia portalu to "zjawisko partyjne" wewnątrz PVV, która stara się w ten sposób odzyskać słabnącą popularność wśród wyborców i jako takie nie odzwierciedla stanowiska holenderskiego rządu - podkreślił rzecznik.

Wskazał przy tym na wtorkową debatę w holenderskim parlamencie, podczas której minister ds. socjalnych i zatrudnienia - Henk Kamp - reprezentował "dojrzałe, wychodzące nam naprzeciw" stanowisko, akcentując potrzebę zwalczania nieuczciwych biur prac tymczasowych.

W styczniu ten sam minister udzielił kontrowersyjnego wywiadu dziennikowi "De Telegraaf", w którym powiedział m.in., że do 40 proc. bezdomnych w niektórych schroniskach, to Polacy oraz że jeśli imigranci uporczywie wracają do Holandii, to powinno się ich deportować.

d3t6wtm

Podziel się opinią

Share
d3t6wtm
d3t6wtm