Trwa ładowanie...

Księża z kalendarza. Słuchają rocka, jeżdżą na harleyach

Słuchają muzyki rockowej lub jeżdżą na harleyach. Kto powiedział, że księża nie mogą mieć zainteresowań, które nie kojarzą się z ich życiem duchowym?

Księża z kalendarza. Słuchają rocka, jeżdżą na harleyach
d390ibq
d390ibq

Jeszcze kilkanaście lat temu ksiądz uprawiający sport nie był dobrze postrzegany. Zdarzało się, że parafianie wytykali mu, że zamiast modlić się zachowuje się niepoważnie, bo biega za piłką lub chodzi na siłownię. Obecnie duchowni z nietypowymi zainteresowaniami nikogo nie dziwią. Więcej – budzą sympatię.

- Chodzę na siłownię od kilku lat, poznaję nowych ludzi, integruję się z nimi. To dobrze, bo ksiądz powinien dbać o zdrowie i bywać wśród ludzi, poznawać ich problemy. Ale kiedyś różnie bywało, nawet proboszczowi nie zawsze podobało się to, że wikary miał zainteresowania sportowe – opowiada ksiądz Jarosław, wikariusz w jednej z gdańskich parafii.

Wspomina, jak kiedyś jechał samochodem, miał bluzę dresową, na głowie kaptur. Akurat zdarzył się wypadek i kapłan zatrzymał się na poboczu. Zginął kierowca i pasażer. Ksiądz chciał pomodlić się za nich. Powiedział policjantom „drogówki”, że jest księdzem. Jeden z funkcjonariuszy popatrzył i powiedział: „a ja papieżem”. Ksiądz jest słusznej, umięśnionej budowy, jest łysy. I jak twierdzi, w niektórych kręgach budzi respekt.

Księży, którzy mają nietypowe pasje jest wielu. Dowodem tego jest kalendarz „Powołani. Poznaj duchownych z pasją A.D.2011”. Bohaterami tego wydawnictwa jest dwunastu polskich kapłanów.

d390ibq

Do wystąpienia w nim autorkom projektu, Paulinie Socha – Jakubowskiej i Sylwii Dąbrowie udało się namówić księży wyróżniających się ogromną charyzmą, przebojowością i co nie mniej ważne – odwagą. Księża zostali przedstawieni w charakterystycznym dla siebie otoczeniu, w miejscach, z którymi są bezpośrednio związani.

- W kalendarzu znalazły się m.in. zdjęcia z koncertu rockowego organizowanego przez jednego z bohaterów, czy też z lodowiska, na którym przed laty w hokeja grywał jedyny reprezentujący Polskę na Igrzyskach Olimpijskich kapłan – mówi Paulina Socha-Jakubowska. Kalendarz pokazuje księży, którzy przełamują stereotypy, gromadzą wokół siebie wiernych, zachęcając do działania i zmiany świata wokół siebie. Takich kapłanów jest w Polsce wielu, dlatego planowane są kolejne edycje kalendarza.

Każda ze stron kalendarza zawiera krótką notkę ze zbiorem najważniejszych informacji o Księżach i ich pracy.

- Na pomysł wydawania takiego kalendarza wpadłam podczas podróży po Włoszech. Tam tego typu wydawnictwa cieszą się olbrzymim powodzeniem, a księża w nich występujący traktują je, jako kolejną drogę docierania do wiernych – mówi Socha-Jakubowska Patronat nad kalendarzem objął Press Club Polska. Kalendarze można już zamawiać przez stronę internetową www.kalendarz.opoka.org.pl oraz w księgarni Gloria24.pl

Na zdjęciu Ks. Michał Misiak z Łodzi, prekursor dyskotek ewangelizacyjnych, organizator koncertów bezalkoholowych, podczas których uczestnicy mogą się np. wyspowiadać. Wydawca kalendarza: Fundacja Opoka. Autorką zdjęć jest Sylwia Dąbrowa. Więcej można przeczytać na stronie: www.kalendarz.opoka.org.pl

d390ibq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d390ibq