Trwa ładowanie...
zakupy

Kto będzie musiał płacić nowy abonament? Odpowiadamy na najważniejsze pytania

"Jeżeli nie mam podpisanej umowy z kablówką, a posiadam telewizor też będę musiał płacić?" "Posiadam umowę z operatorem tylko na internet. Czy operator przekaże dane poczcie?", " Mam kablówkę w Warszawie, a telewizję na kartę na działce. Czy będę płacić dwa abonamenty" - między innymi na takie pytania odpowiedzieliśmy w naszym czacie związanym z ustawą abonamentową. Jakie jeszcze problemy wiążą się z nowymi przepisami?

Share
Kto będzie musiał płacić nowy abonament? Odpowiadamy na najważniejsze pytaniaŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d2p0odr

Do końca tego jeszcze nie wiadomo. Przyjęcie jej przez Sejm może trwać 2-3 dni, a może kilka miesięcy. Spodziewamy się jednak, że stanie się to jeszcze przed wakacjami parlamentarzystów. Jeszcze w lipcu ustawę podpisze więc zapewne prezydent, a później po miesiącu wejdzie ona w życie. Prawdopodobnie po 1 września dane klientów kablówek zostaną przekazane Poczcie Polskiej.

Mam kablówkę od trzech lat, czy za te trzy lata będę musiał zapłacić zaległy abonament?

Nie, ale jeśli nie zarejestrujesz swojego telewizora w trzy miesiące od wejścia w życie ustawy i nie zapłacisz abonamentu za pół roku z góry, to czeka cię kara w wysokości 681 zł (trzydziestokrotność abonamentu).

"Telewizor jest zarejestrowany na moją żonę a kablówka na mnie. Co wtedy?" "Ja płacę abonament nc+, a tato abonament rtv. Czy tak może być czy sam muszę też płacić? "

Szykuj się na wizytę na poczcie. Ustawa nie do końca precyzuje tę kwestię, ale w jej uzasadnieniu czytamy: "kwestia ta powinna zostać wyjaśniona w toku postępowania prowadzonego przez operatora wyznaczonego (Pocztę Polską - przyp. red.). Gdy gospodarstwo domowe dokonało rejestracji odbiornika, nie będzie bowiem podstawy do nakładania opłaty". W skrócie musisz wyjaśnić na poczcie, że już jeden abonament twoje gospodarstwo domowe płaci.

d2p0odr

Mieszkam z matką, która nie musi już płacić abonamentu. Ja mam umowę z telewizją cyfrową. Czy muszę płacić abonament.

Podobna sytuacja jak powyższa. Trzeba będzie przespacerować się na pocztę i złożyć odpowiednie oświadczenie w tej sprawie. Możliwe, że poczta sama na to wpadnie analizując, ale my zachowujemy jednak pewien poziom sceptycyzmu i na wszelki wypadek radzimy już zacząć pisać wyjaśnienie.

Mam telewizor oraz internet światłowodowy - materiały z internetu oglądam na telewizorze - nie mam żadnej płatnej TV, ani nie oglądam TV naziemnej - czy muszę płacić abonament ?

Z punktu widzenia prawa powinieneś pójść na pocztę i zarejestrować swój odbiornik. Nie musisz się jednak obawiać, że twoje dane dostawca internetu przekaże Poczcie Polskiej.

Jestem osobą niepełnosprawną od dziecka, pobieram zasiłek opiekuńczy czy jestem zwolniona?

Tak, zgodnie z prawem jesteś zwolniona z opłat. Musisz jednak - jeśli nie zrobiłaś tego dotychczas - poinformować o tym Pocztę Polską.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2p0odr

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p0odr
d2p0odr