Trwa ładowanie...

Ktoś podszywa się pod Allegro. Uwaga na fałszywe reklamy

"Uwaga na fałszywe reklamy zamieszczane przez cyberprzestępców w mediach społecznościowych" - ostrzegają we wtorek eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa z Komisji Nadzoru Finansowego. Jak tłumaczą, ktoś podszywa się pod Allegro, a oszukańcze reklamy tak naprawdę przekierowują do podrobionej strony, służącej rzekomo rejestracji w serwisie. Jeśli zostawimy na niej swoje dane, możemy stracić pieniądze.

Ktoś podszywa się pod Allegro. Uwaga na fałszywe reklamyKtoś podszywa się pod Allegro. Uwaga na fałszywe reklamyŹródło: Adobe Stock, fot: serQ
d8lgyy4
d8lgyy4

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego KNF zamieścił swoje ostrzeżenie we wtorek na Twitterze. "Uwaga na fałszywe reklamy zamieszczane przez cyberprzestępców w mediach społecznościowych. W tym przypadku oszuści podszywają się pod Allegro i na niebezpiecznych stronach zachęcają do dokonania rejestracji, aby w kolejnym kroku Was okraść. Nie wierzcie w tego typu oferty!" - przekazali eksperci od cyberbezpieczeństwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak wygląda rozmowa z konsultantem. Dwie minuty i za 14 dni przychodzi faktura

Uwaga na reklamy

Poruszając się po mediach społecznościowych, trzeba być ostrożnym, bo można znaleźć więcej oszukańczych reklam. W sierpniu ubiegłego roku policja opisywała na przykład przypadek mężczyzny, który dał się namówić reklamie na Facebooku i zainwestował pieniądze w rzekome akcje Orlenu, a tak naprawdę przekazał je złodziejom - stracił przez to aż 543 tysiące złotych.

d8lgyy4

Z kolei we wrześniu na podrobioną reklamę inwestycji w Orlen trafił 54-letni mieszkaniec powiatu nowotarskiego - przekazał pieniądze złodziejom i stracił 291 tysięcy złotych.

Sposobów na wyłudzenie pieniędzy jest niestety mnóstwo. Na przykład dwa tygodnie temu policja opisywała historię mieszkańca Węgorzewa. Wizja szybkiego zysku skusiła go do zainwestowania dużych pieniędzy na rzekomej giełdzie kryptowalut. Kiedy 61-latek chciał wypłacić to, co według wirtualnej tabeli zarobił, okazało się jednak, że to przekręt. Rzekomi doradcy do spraw kryptowalut, którzy wcześniej tak chętnie się z nim kontaktowali, nagle zamilkli, a 460 tys. zł, które zainwestował, przepadło.

Oszustwa "na inwestycję w krytpowaluty" zdarzają się regularnie. Pod koniec grudnia ubiegłego roku podlaska policja opisywała historię 57-latka z okolic Bielska Podlaskiego, który stracił na takim przekręcie 160 tys. zł. Mężczyzna sam zainteresował się ofertą inwestycji w kryptowaluty, znalezioną w internecie.

Złodzieje nie próżnują

Złodzieje chcą nam również wyczyścić konto m.in., rozsyłając smsy z linkami, które przekierowują na stronę naśladującą formularz zapłaty za mandat karny. Cały czas ogromne żniwo zbierają też złodzieje, którzy manipulują osobami starszymi, wyłudzając od nich pieniądze z wykorzystaniem metody "na policjanta". W dobie kryzysu energetycznego pojawiły się też próby oszustw przy internetowych ogłoszeniach o sprzedaży węgla, a kilka miesięcy temu, gdy ludzie masowo wykupowali ze sklepów cukier - pojawiły się również przekręty przy sprzedaży tego towaru.

d8lgyy4

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d8lgyy4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8lgyy4