Trwa ładowanie...
oprac. Jacek Bereźnicki
16-01-2018 18:48

Kukiz'15 wraca do pomysłu obniżenia VAT-u na ubranka dziecięce. Liczy na minister Rafalską

- Złożyliśmy dziś projekt ustawy obniżającej VAT na ubranka dla dzieci z 23 proc. do 5 proc. - ogłosił Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu z Kukiz’15. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o "efektywną politykę prorodzinną". Paweł Kukiz dodał, że jest wstępnie umówiony na spotkanie w tej sprawie z minister rodziny Elżbietą Rafalską.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Kukiz'15 wraca do pomysłu obniżenia VAT-u na ubranka dziecięce. Liczy na minister RafalskąŹródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d1njju6
d1njju6

Stanisław Tyszka przekonuje, że obniżenie VAT na odzież i obuwie dla dzieci to "efektywny środek polityki prorodzinnej", ponieważ ten podatek najmocniej uderza w najmniej zamożne rodziny.

Według polityka Kukiz'15 z obniżki skorzysta tylko grupa docelowa, a budżet "nie poniesie z tego tytułu dodatkowych kosztów, poza znikomym wpływem na dochody budżetowe".

Tyszka wypomniał Prawu i Sprawiedliwości, że podnosiło tę kwestię wielokrotnie, obiecując w kampanii wyborczej i później cofnięcie podwyżki VAT na ubranka dla dzieci.

d1njju6

- Niestety, przez ponad dwa lata rządów PiS się z tych obietnic nie wywiązał, zasłaniając się podobnie jak poprzednicy prawem Unii Europejskiej - wskazał polityk.

Stawka VAT na ubranka i obuwie dziecięce została podniesiona z 8 proc. do 23 proc. w 2012 r. przez rząd PO-PSL, który tłumaczył to wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2010 r.

Według Trybunału polskie przepisy o preferencyjnym opodatkowania tych towarów były niezgodne z przepisami unijnymi.

Według Kukiz'15 rząd nie wykorzystał jednak wszystkich możliwych środków prawnych dla obniżenia tego podatku. Według tego stronnictwa Polska może wystąpić do Brukseli o tzw. środek specjalny.

d1njju6

Stanisław Tyszka zwraca uwagę, że zerowa stawka na ubrania i obuwie dziecięce obowiązuje w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a w Luksemburgu występuje stawka 3 proc.

Pod wpisem Tyszki na Twitterze pojawiły się zarzuty, że wicemarszałek Sejmu kwestię VAT-u na ubranka dziecięce podniósł dopiero po tym gdy urodziło mu się dziecko.

To jednak nieprawda, polityk apelował w tej sprawie do rządu już w marcu zeszłego roku. Wówczas mówił jednak o powrocie do stawki 8 proc., natomiast teraz Kukiz'15 proponuje wprowadzenie stawki 5 proc.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1njju6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1njju6