Kulczyk Oil Ventures rozpoczął odwiert Itheria-1 w Syrii
Kulczyk Oil Ventures rozpoczął odwiert Itheria-1, pierwszy odwiert poszukiwawczy wykonany przez KOV i partnerów w projekcie joint venture w Bloku 9 w Syrii - podała spółka w komunikacie. Planowana całkowita głębokość odwiertu to 3.200 m.
Zgodnie z szacunkami prace wiertnicze zajmą 80 dni.
KOV podał, że odwiert Itheria-1 będzie badał czterokierunkowy spadek skalny zidentyfikowany w trakcie badań sejsmicznych 3D, zebranych z obszaru ok. 200 km na wschód od miasta Latakia. Głównym celem są piaskowce z ordowiku.
- Bardzo starannie przygotowywaliśmy się do rozpoczęcia pierwszego odwiertu i spore nadzieje wiążemy z pracami poszukiwawczymi w Syrii - powiedział cytowany w komunikacie prasowym, Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich i dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej KOV.
Odwiert Itheria-1 jest obsługiwany przez Loon Latakia, podmiot pośrednio zależny, należący w całości do Kulczyk Oil.
W komunikacie poinformowano, że Loon Latakia posiada 50 proc. udział w umowie o podziale wpływów z wydobycia w Bloku 9 w Syrii, na mocy której jest uprawniony do prowadzenia prac poszukiwawczych oraz, z zastrzeżeniem spełnienia określonych warunków, wydobycia ropy i gazu z Bloku 9 obejmującego obszar 10.032 km kw położony w północno-wschodniej części Syrii.
Loon Latakia podpisała porozumienie dotyczące przeniesienia 5 proc. udziałów na rzecz osób trzecich, pod warunkiem uzyskania zgody władz Syrii. Po uzyskaniu takiej zgody udział Loon Latakia w Bloku 9 będzie wynosił 45 proc.
Wcześniej KOV informował, że zgodnie z zawartą umową MENA Hydrocarbons Ltd. (Syria), podmiot zależny należący w całości do MENA Hydrocarbons pokryje 60 proc. kosztów prac wiertniczych przy Itheria-1. Triton Pertoleum i Kulczyk Oil poniosą po 20 proc. kosztów.
Itheria-1 to pierwszy z dwóch odwiertów, jakie KOV planuje zrealizować w tym roku na terenie swojej syryjskiej koncesji.
Realizowane w ubiegłym roku badania sejsmicznych 3D, które objęły obszar o powierzchni 420 km kw, pozwoliły na identyfikację dwóch obiektów: Itheria i Bashaer.
- Pamiętajmy, że każda z tych dwóch wybranych lokalizacji stanowi światowej klasy obiekt poszukiwawczy. Obydwa położone są na skraju obszaru niezwykle bogatego z węglowodory, który wygenerował biliony metrów sześciennych gazu i setki milionów baryłek ropy. Dlatego niecierpliwie czekamy na efekty prac w tym kraju- powiedział Korczak.