Trwa ładowanie...

Kulczyk przekazał 20 mln zł na Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich ma zapewnione finansowanie. Kulczyk Holding przeznaczył na stworzenie głównej wystawy 20 mln zł. To rekordowa darowizna, jaką na rzecz kultury przeznaczyła osoba prywatna. - Historia jest niezwykle istotna, bo to są nasze korzenie - podkreśla Jan Kulczyk. – Ale Muzeum to nie tylko historia, to również kształcenie młodych ludzi.

Kulczyk przekazał 20 mln zł na Muzeum Historii Żydów PolskichŹródło: Newseria.pl
d2okq9c
d2okq9c

Muzeum Historii Żydów Polskich ma zapewnione finansowanie. Kulczyk Holding przeznaczył na stworzenie głównej wystawy 20 mln zł. To rekordowa darowizna, jaką na rzecz kultury przeznaczyła osoba prywatna. - Historia jest niezwykle istotna, bo to są nasze korzenie - podkreśla Jan Kulczyk. - Ale Muzeum to nie tylko historia, to również kształcenie młodych ludzi.

- To jest bardzo ważny moment, który pokazuje wszystkim, że Polacy i Żydzi mają wspólną, bardzo długą, bo parusetletnią historię. Myślę, że w żadnym państwie na świecie ta historia współistnienia dwóch narodów nie układała się tak dobrze, jak w Polsce - mówi Jan Kulczyk, pytany o powody przekazania darowizny Muzeum Historii Żydów Polskich.

Jego zdaniem, trzeba tę wiedzę szerzyć w świecie i temu ma służyć powstanie Muzeum w Warszawie.

d2okq9c

- Zainspirowało mnie to, że muzeum to nie tylko historia. To również kształcenie młodych ludzi, pokazywanie światu i uświadamianie, że dzisiaj w globalnym świecie współdziałanie, wspólne myślenie, wspólne plany są tak ważne - podkreśla darczyńca w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.

Koszt budowy siedziby Muzeum szacowany jest na ponad 320 mln zł. Natomiast na wystawę główną potrzebne są 140 mln zł. Zbieranie funduszy na ten cel trwało przeszło 10 lat. W poniedziałek, podpisaniem umowy darowizny, Jan Kulczyk i minister kultury Bogdan Zdrojewski zamknęli ten proces.

- Żeby skończyć budowę Muzeum, niezbędna była ta kwota - mówi darczyńca.

- To jest rekordowa jednorazowa donacja osoby prywatnej, Polaka na rzecz instytucji kultury. To donacja, która zabezpiecza interesy Muzeum Historii Żydów Polskich w zakresie realizacji ostatniej części, ekspozycyjnej, wystawowej - podkreśla Bogdan Zdrojewski.

d2okq9c

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, siedziba Muzeum będzie gotowa jeszcze w tym miesiącu. Odbiory potrwają do wczesnej jesieni.

- Wtedy przekazujemy obiekt muzealnikom, którzy odpowiadają za wystawę. Mam nadzieję i wszystko na to wskazuje, że przygotują ekspozycję do lipca przyszłego roku i wówczas nastąpią odbiory technologiczne. Jeżeli te warunki zostaną spełnione, 20 października 2013 roku Muzeum powinno być otwarte i dostępne - dodaje minister kultury.

W ramach wystawy głównej zostaną pokazane przedmioty oryginalne, pochodzące m.in. ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego, odtworzone fragmenty obiektów i pamiątki prywatne.

- Najwartościowsze będą wszystkie te rzeczy, które są efektem pracy ponad 200 naukowców z Polski i całego świata. To są opracowania niezwykle cenne, pracochłonne, wymagające ogromnej dbałości o detale. Mimo że one nie będą wzbudzały największego zainteresowania, to z pewnością będą najcenniejsze - mówi Bogdan Zdrojewski. - Liczymy także, że otwarcie Muzeum będzie zaproszeniem dla wszystkich tych darczyńców, którzy posiadają jeszcze pamiątki, niezwykle cenne z punktu widzenia zbiorów Muzeum i że one koniec końców tutaj trafią.

Warszawskie Muzeum ma być największym żydowskim muzeum historycznym na świecie. Na 4 tys. mkw. będzie się znajdować wystawa główna, pozostałe 13 tys. mkw. będą zajmowały m.in. wystawy czasowe i archiwum.

d2okq9c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2okq9c