Trwa ładowanie...
dhwlsfm

Kurs EUR/PLN będzie powoli zmierzał w kierunku poziomu 4,10

Czwartkowa sesja była kolejną, która upłynęła na stopniowym umocnieniu złotego. W piątek ten ruch powinien być kontynuowany - uważają specjaliści. Dobre perspektywy dla polskiej waluty powinny powoli kierować kurs EUR/PLN w stronę poziomu 4,10.
Share
dhwlsfm

"Dzisiaj mamy stopniowe umacnianie złotego wobec euro, to jest kontynuacja wczorajszego ruchu. EBC i konferencja Mario Draghi'ego nie miały wpływu na kwotowania polskiej waluty, z kolei po danych z USA widzieliśmy lekkie osłabienie, ale szybko ruch ten został skorygowany" - powiedział PAP diler walutowy z Banku BPH Marek Cherubin.

Rada Prezesów EBC pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami rynków. Prezes EBC Mario Draghi na konferencji po lipcowym posiedzeniu poinformował, że podstawowa stopa procentowa w strefie euro będzie pozostawała na obecnym poziomie przez "wydłużony okres czasu". Dodał, że EBC jest gotowy do wprowadzenia dalszych niestandardowych środków, jeśli inflacja w strefie euro będzie pozostawała na niskim poziomie.

Departament Pracy podał, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w czerwcu wzrosła o 288 tys., podczas gdy w maju wzrosła o 224 tys., po korekcie. Stopa bezrobocia w USA w czerwcu wyniosła 6,1 proc. wobec 6,3 proc. w maju 2014 r. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 6,3 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 215 tys.

dhwlsfm

W opinii dilera brak inwestorów z USA będzie sprzyjał stabilizacji na światowych rynkach i nie zakłóci powolnej aprecjacji złotego.

"Jutro spodziewam się, że ten powolny rytm umacniania złotego będzie utrzymany, dodatkowo nie będzie inwestorów z USA. Mamy sprzyjające warunki dla waluty: wysokie stopy procentowe, niską inflację, nie ma większych zawirowań na świecie, stąd uważam, że kurs EUR/PLN będzie powoli zmierzał w kierunku 4,11-4,10" - ocenia Cherubin.

RPP na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, tak jak oczekiwali analitycy. Jednocześnie z komunikatu po posiedzeniu Rada usunęła ocenę, że stopy procentowe NBP powinny pozostać niezmienione do końca trzeciego kwartału 2014 r. Prezes NBP Marek Belka wyjaśniając stanowisko RPP poinformował, że wycofanie forward guidance z komunikatu nie oznacza obniżki stóp procentowych na posiedzeniu we wrześniu. Jego zdaniem prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych jest "bardzo niewielkie".

"Dzisiaj mieliśmy aukcję obligacji 10-letnich, nie było na niej widać zbyt dużego popytu i dodatkowo papiery serii WS, gdzie MF uznał, że oferty nie były atrakcyjne do sprzedaży tego papieru. Stąd cała aukcja nie była raczej wsparciem dla rynku" - powiedział PAP diler SPW z Banku Millennium Mateusz Milewski.

dhwlsfm

Jego zdaniem istotne dla FI były dane z amerykańskiego rynku pracy. "Dane z USA były dobre, to daje szanse na wysoki odczyt PKB za II kwartał w Stanach Zjednoczonych. Widzimy więc rosnące rentowności na rynkach bazowych, to odbija się także na naszym rynku lokalnym" - uważa Milewski.

Jego zdaniem piątkowe święto w USA będzie sprzyjało stabilizacji na rynkach. "Jutro jest wolne w USA, więc spodziewam się spokojniejszej sesji także u nas. Zasadniczo jednak trzeba się spodziewać, że w najbliższych dniach będziemy podążali za rynkami bazowymi, co najprawdopodobniej będzie się przekładało na wzrost rentowności papierów skarbowych" - ocenia.

MF sprzedało w czwartek obligacje DS0725 za 2,42 mld zł przy popycie 3,49 mld zł i rentowności 3,649 proc. Resort odrzucił wszystkie oferty na obligacje WS0428, gdzie zgłoszony popyt wyniósł 250 mln zł.

czwartek czwartek środa 16.00 9.10 17.00

EUR/PLN 4,1378 4,1494 4,1490 USD/PLN 3,0418 3,0372 3,0389 EUR/USD 1,3604 1,3661 1,3654

OK0716 2,51 2,50 2,50 PS0719 3,06 3,06 3,05 DS1023 3,49 3,47 3,45

dhwlsfm

Podziel się opinią

Share
dhwlsfm
dhwlsfm