Trwa ładowanie...
d2e6b69

Kurs złotego waha się w korelacji z walutami regionu, funt traci przez Brexit

Warszawa, 29.03.2017 (ISBnews/ FxCuffs) - Środowy poranek na krajowym rynku walutowym upływa pod znakiem kontynuacji wczorajszego wzrostowego odbicia na dolarze, stabilizacji notowań euro, korekcyjnego wzrostu notowań szwajcarskiego franka i dalszego spadku notowań funta wywołanego nawrotem obaw przed BREXIT-em. O godzinie 09:42 kurs USD/PLN testował poziom 3,9320 zł (+1,0 gr), EUR/PLN 4,24 zł, CHF/PLN 3,9570 zł (+0,5 gr), a GBP/PLN 4,8775 zł (-0,8 gr).

Share
d2e6b69

Poranne wahania złotego korelują z podobnym zachowaniem innych walut regionu (w tym węgierskim forintem) i wpisują się w obserwowane od wczoraj odbicie notowań dolara na świecie, co związane jest ze zmniejszeniem się rynkowego strachu przed nieskutecznością prezydenta Trumpa, co w poprzednim tygodniu mocno ograniczyło nadzieje na zmiany podatkowe i pakiet fiskalny w USA, przy okazji mocno wspierając złotego. Wyjątkiem jest tylko brytyjski funt, który ponownie traci przez Brexit.

Dziś rząd Wielkiej Brytanii oficjalnie podejmie decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej (UE). Około godziny 13:30 brytyjski ambasador Tim Barrow poinformuje szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska o uruchomieniu artykułu 50. Traktatu Lizbońskiego, który rozpocznie procedurę wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE. Na godzinę 13:45 natomiast zaplanowana jest konferencja prasowa Donalda Tuska poświęcona tej kwestii.
Sam temat Brexitu, który przecież wałkowany jest od wielu miesięcy, być może wcale nie kładłby się cieniem na notowania funta, gdyby nie fakt, że kolejnym czynnikiem ryzyka jest potencjalne 2. referendum niepodległościowe w Szkocji. Tamtejsza premier jest zdeterminowana, żeby przeprowadzić je w 2018 lub 2019 roku. Jego konsekwencją może zaś być rozpad Zjednoczonego Królestwa.
W środę od początku do końca dnia złoty, podobnie jak inne waluty regionu, pozostanie pod wpływem czynników globalnych. Oprócz opisywanego Brexitu, rynek walutowy niezmiennie będzie reagował na wszelkie doniesienia z amerykańskiej polityki, a także na liczne dziś wypowiedzi przedstawicieli Fed ws. polityki monetarnej. Innym ważnym impulsem pozostanie zachowanie EUR/USD. Kontynuacja spadkowej korekty na tej parze będzie oznaczała wzrost notowań dolara, przy jednoczesnym lekkim umocnieniu euro do złotego.

Na możliwość osłabienia złotego wskazuje dziś też układ sił na wykresach polskich par. Po spadku notowań dolara o 20 gr i euro o 10 gr na przestrzeni ostatnich 2. tygodni, wielu inwestorów może uznać obecne poziomy za atrakcyjne do kupna tych walut, co będzie napędzało wzrostową korektę.
Marcin Kiepas

główny analityk Fundacji FxCuffs

(ISBnews/ FxCuffs)

d2e6b69

Podziel się opinią

Share
d2e6b69
d2e6b69