KW ma w czerwcu podpisać umowę spółki z partnerem do budowy elektrowni
19.03. Katowice (PAP) - Umowa spółki z partnerem, wybranym do wspólnej z Kompanią Węglową budowy elektrowni węglowej na Śląsku, powinna zostać podpisana w czerwcu tego roku -...
19.03. Katowice (PAP) - Umowa spółki z partnerem, wybranym do wspólnej z Kompanią Węglową budowy elektrowni węglowej na Śląsku, powinna zostać podpisana w czerwcu tego roku - poinformowała we wtorek prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska.
Podczas katowickiej konferencji "Coaltrans Polska" prezes powiedziała, że obecnie potencjalni partnerzy, których zgłosiło się sześciu (jak podano wcześniej, są to firmy z Chin i Korei Południowej - PAP) są w trakcie składania ostatecznych dokumentów ofertowych. Potem nastąpi wybór partnera, a w czerwcu - podpisanie umowy spółki.
Strzelec-Łobodzińska przypomniała, że elektrownia, będąca wspólnym projektem KW i inwestora, ma powstać do 2019 roku na terenie dawnej kopalni Czeczott w Woli k. Pszczyny. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 1,5 mld euro. Zakładana rentowność projektu to ok. 10 proc.
Jeżeli ponad 51 proc. udziałów w spółce będzie miał partner z UE, budowę może przyspieszyć zwolnienie z procedur ustawy o zamówieniach publicznych.
Elektrownia ma zużywać ok. 2,5-3,5 mln ton węgla rocznie i produkować ok. 5-7 terawatogodzin energii na rok.
Prezes przypomniała, że budowa elektrowni to jeden z dwóch dużych projektów inwestycyjnych KW, obok planu budowy na Lubelszczyźnie nowej kopalni węgla kamiennego. W kwietniu rozpoczną się odwierty badawcze w złożu Pawłów, na którego rozpoznanie spółka dostała koncesję resortu środowiska.
"Na podstawie wyników tych ośmiu odwiertów zostaną podjęte ostateczne decyzje o budowie kopalni, jednak obecnie nie wskazuje na to, aby ten projekt był zagrożony" - powiedziała Strzelec-Łobodzińska.
Przypomniała, że budowa kopalni ma potrwać ok. 10-11 lat i kosztować ok. 3,7-4 mld zł. Zakład ma wydobywać ok. 5 mln ton węgla rocznie i zatrudnić ok. 2 tys. pracowników.
Zalety lokalizacji kopalni w lubelskim zagłębiu węglowym to m.in. niski stopień urbanizacji terenów, długie wybiegi ścian i poziome położenie złóż, co ułatwia eksploatację. Łatwiejsze są też warunki geologiczne, nie ma uskoków tektonicznych. Złożom węgla nie towarzyszy metan.
"Jeżeli nie będziemy inwestować, to będziemy tkwić w tym kryzysie, który uwidocznił się w ostatnim czasie. Inwestycje pozwalają na to, żeby z tego kryzysu wychodzić" - podsumowała prezes Kompanii.(PAP)
mab/ je/ jtt/