Kwartalny VAT nie zawsze atrakcyjny

Już niedługo wszyscy podatnicy będą mogli składać kwartalne deklaracje VAT. W rzeczywistości jednak niewiele firm, zwłaszcza dużych, z tego skorzysta

Kwartalny VAT nie zawsze atrakcyjny
Źródło zdjęć: © WP.PL

01.12.2008 06:52

.

Od przyszłego roku możliwość kwartalnego rozliczenia VAT będą mieli wszyscy podatnicy. Stanowi tak znowelizowana ustawa o VAT. Stosowne regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2009 r. Obecnie kwartalne deklaracje mogą składać jedynie tzw. mali podatnicy, których roczne przychody nie przekroczyły równowartości 800 tys. euro.

Ustawa o VAT zakłada ponadto, że od 1 stycznia 2009 r. małym podatnikiem będzie ten, czyje przychody nie przekroczyły 1 mln 200 tys. euro, a więc więcej firm.

Ułatwienia dla firm

Firma, która chce się rozliczać kwartalnie, musi spełnić jeden warunek: poinformować w odpowiednim terminie właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Przedsiębiorcy mogą to zrobić najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będą po raz pierwszy składać kwartalną deklarację. Jeśli więc rozliczają się w ten sposób za okres styczeń – marzec, to na zawiadomienie mają czas do 25 lutego.
Jeśli podatnik rozpoczyna działalność w ciągu roku i chciałby składać deklaracje kwartalne od początku działalności, to stosowne zawiadomienie powinien złożyć najpóźniej do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął działalność. Gdy firma rusza np. w maju, to zawiadomienie należy złożyć do 25 czerwca.
Ten sposób rozliczenia może jednak nie być atrakcyjny dla wszystkich firm, zwłaszcza tych dużych.

Tylko mali podatnicy, których przychody nie przekroczyły w poprzednim roku 1 mln 200 tys. euro, będą mogli wpłacać podatek co kwartał. Nie ma przy tym znaczenia, czy rozliczą się metodą kasową, czy też nie (wybór metody kasowej oznacza, że podatek z faktury może być odliczony, jeśli podatnik uregulował należność za fakturę).

Reszta przedsiębiorców, mających wyższe przychody, będzie mogła co prawda składać deklaracje co kwartał, ale i tak co miesiąc musi płacić zaliczki na VAT.

Jak obliczyć zaliczkę

Wysokość zaliczki miesięcznej wynosi co do zasady jedną trzecią kwoty zobowiązania podatkowego za poprzedni kwartał. Chodzi o kwotę wynikającą z deklaracji podatkowej złożonej za ten okres. Podatnik może jednak także wpłacić jako zaliczkę sumę faktycznego zobowiązania za dany miesiąc.

A co w sytuacji, gdy w poprzednim kwartale firma nie miała żadnego zobowiązania podatkowego, otrzymała zwrot podatku albo wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym?

Przyjmuje się wówczas, że kwota zobowiązania podatkowego wyniosła zero. W takiej sytuacji przedsiębiorca nie ma obowiązku wpłacania zaliczek. Zgodnie z przepisami może ją jednak wpłacić w wysokości faktycznego rozliczenia za dany miesiąc. Podatnicy, którzy dopiero zaczynają się rozliczać kwartalnie, nie mają w pierwszym kwartale zobowiązania podatkowego za poprzedni.

Jeśli np. dana firma zaczęła się rozliczać w ten sposób za drugi kwartał roku (czyli za okres kwiecień – czerwiec), zaliczka za kwiecień będzie równa zobowiązaniu za styczeń (pierwszy miesiąc poprzedniego kwartału), natomiast zaliczka za maj – zobowiązaniu za luty (drugi miesiąc poprzedniego kwartału).

Monika Pogroszewska

opinia

Adam Bartosiewicz, autor komentarza do ustawy o VAT
Kwartalne deklaracje w VAT to bardzo korzystne rozwiązanie dla małych podatników, którzy będą mieli jednocześnie prawo do wpłacania podatku raz na kwartał. Taką formę rozliczenia wybiorą na pewno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których przychody nie przekroczyły w poprzednim roku określonego progu. Dodatkowa korzyść to zwiększony limit obrotów dla małych podatników. Wcześniej było to 800 tys. euro, obecnie – 1 mln 200 tys. euro. Dzięki temu definicja małego podatnika obejmie więcej firm. Nie spodziewam się jednak, że z kwartalnych rozliczeń skorzystają większe firmy, które i tak będą musiały wpłacać co miesiąc pieniądze do urzędu. Dla nich prostszą metodą będzie składanie deklaracji co miesiąc i wpłacanie w tym terminie podatku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)