Trwa ładowanie...
sąd
07-02-2011 21:50

Kwiatkowski: powołane będą kolejne e-sądy

Planujemy powołanie kolejnych e-sądów umożliwiających rozpatrywanie spraw w ramach postępowania elektronicznego - zapowiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Obecnie działa jeden taki sąd - wpłynęło do niego już blisko 800 tys. spraw.

Kwiatkowski: powołane będą kolejne e-sądyŹródło: Jupiterimages
d1uoqix
d1uoqix

Jak zakłada resort sprawiedliwości, bliższe szczegóły tych zamierzeń mają być znane latem.

Kwiatkowski wraz z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem spotkali się w poniedziałek w Warszawie z przedstawicielami organizacji przedsiębiorców: Business Centre Club, Krajowej Izby Gospodarczej oraz Polskiej Rady Biznesu.

- Niewątpliwy sukces e-sądu, do którego w 2010 r. wpłynęło prawie 700 tys. spraw, a w styczniu tego roku kolejne ponad 90 tys. skłania nas do rozszerzenia działalności e-sądów - powiedział Kwiatkowski podczas tego spotkania.

Działający od pierwszej połowy stycznia ubiegłego roku e-sąd jest formalnie XVI Wydziałem Cywilnym Sądu Rejonowego w Lublinie. Rozpatruje najprostsze pozwy z całej Polski o zapłatę w trybie upominawczym. Postępowanie takie dotyczy głównie osób zalegających z opłatami za prąd czy telefon. Wszystko odbywa się na drodze elektronicznej - od złożenia pozwu, po wydanie nakazu zapłaty i nadanie klauzuli natychmiastowej wykonalności. Jak wcześniej informował resort, do tej pory zaskarżono tylko niecałe 3 proc. orzeczeń, które tam zapadły.

d1uoqix

Kwiatkowski poinformował, że w ministerstwie został przygotowany projekt rozszerzający ten typ postępowania na nadawanie elektronicznej klauzuli wykonalności bankowym tytułom egzekucyjnym. - Pozwoli to na objęcie takim postępowaniem kolejnych 700 tys. spraw rocznie - zaznaczył.

Resort sprawiedliwości wskazał, że kolejne e-sądy miałyby powstać w miastach, gdzie działają ośrodki migracji danych do elektronicznej księgi wieczystej. Chodzi o te miasta, w których od kilku lat przy sądach wyspecjalizowani pracownicy tworzą Centralną Bazę Danych Ksiąg Wieczystych.

Publiczny, bezpłatny i powszechny dostęp przez internet do ksiąg wieczystych prowadzonych w postaci elektronicznej możliwy jest od połowy czerwca ubiegłego roku. Obecnie w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych spośród blisko 19 mln ksiąg ponad 12 mln zostało już zapisanych w formie elektronicznej. Zajmuje się tym kilkanaście ośrodków w całej Polsce.

Jak powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka resortu sprawiedliwości Joanna Dębek, "im szybciej poszczególne ośrodki uporają się z migracją ksiąg wieczystych, tym szybciej mogłyby wspomóc e-sądy". Dodała, że w planowanych zmianach chodzi także "o wykorzystanie potencjału tych ośrodków".

d1uoqix

- W których miastach powstaną kolejne e-sądy będzie wiadomo pod koniec drugiego kwartału tego roku, zdecydują o tym wyniki ośrodków migracji - powiedział Kwiatkowski.

Z powodu dużego wpływu spraw do e-sądu, w ciągu ostatniego roku ministerstwo kilkakrotnie decydowało o zwiększeniu w nim liczby zatrudnionych. Jak informowano na koniec ubiegłego roku, pracuje tam dwóch sędziów, 21 referendarzy etatowych oraz 43 referendarzy delegowanych. Referendarze delegowani pochodzą właśnie z ośrodków migracji ksiąg wieczystych. Pracują oni zdalnie ze swoich miejsc pracy w systemie teleinformatycznym e-sądu.

Marcin Jabłoński

d1uoqix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uoqix