Trwa ładowanie...
dvcyfq5

Kwieciński z MR: Inwestycje ruszyły, będzie to widać we wskaźnikach makro w br.

Warszawa, 30.01.2017 (ISBnews) - Po zastoju w I poł. 2016 r., inwestycje w Polsce ruszyły w II poł. ub.r., poinformował wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Udział Polski w pozyskiwaniu środków z nowej perspektywy unijnej sięgnął rekordowego poziomu 1/3 całości udostępnionych funduszy, co - według wiceministra - przełoży się na polepszenie wskaźników makroekonomicznych już w tym roku.

Share
dvcyfq5

"Inwestycje ruszyły. To prawda, że w zeszłym roku mieliśmy dziurę w inwestycjach, szczególnie w pierwszej połowie roku. I widzieliśmy klasyczny przykład, jak w tej naszej części Europy działa polityka spójności UE - to jest właśnie ta polityka, która dysponuje funduszami strukturalnymi i funduszem spójności. Faktycznie, opóźnienie tej nowej perspektywy 2014-2020 miało tutaj bardzo widoczny efekt w spowolnieniu inwestycji" - powiedział Kwieciński w wywiadzie dla Polskiego Radia RDC.

Dodał, że skutki tego opóźnienia były odczuwane w inwestycjach przede wszystkim publicznych, ale podkreślił, że szereg inwestycji prywatnych jest powiązanych w naszej części Europy z inwestycjami publicznymi.

"I to miało bardzo silny efekt bezpośrednio na poziom inwestycji, a przez to na produkt krajowy brutto. Ale muszę powiedzieć, że zdecydowanie przyśpieszyliśmy w ub.r., szczególnie w drugiej połowie - druga połowa zeszłego roku była drugą najlepszą połową w ogóle w historii naszej polityki spójności. Również, co mnie bardzo cieszy, w ostatnich miesiącach roku przyspieszyły także regiony, bo w regionalnych programach operacyjnych mamy 40% wszystkich środków. I to już było widać we wskaźnikach, takich jak stopniowy wzrost produkcji w sektorze budowlano-montażowym, czyli ten, który właśnie bardzo silnie dotyczy inwestycji; wzrost zamówień w sektorze produkcyjnym; również cały czas bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. To będziemy widzieli w polepszających się wskaźnikach makroekonomicznych już w tym roku" - powiedział Kwieciński.

"Do gospodarki udało nam się skierować 120 mld zł w ramach polityki spójności, bo tyle mamy już w podpisanych umowach. Jeżeli się porównujemy do innych krajów członkowskich UE, to 1/3 wszystkich pieniędzy przekazanych przez Komisję Europejską trafiła do Polski - nigdy tak dobrego wyniku w historii Polski w UE nie mieliśmy. Zawsze to było ok. 1/6, 1/7, w najlepszym wypadku ok. 1/5" - wskazał wiceminister.

Spadek nakładów brutto na środki trwałe wyniósł w III kw. 2016 r. 7,7% (wobec 5% spadku w II kw. i 2,2% spadku w I kw. ub.r.). Ich wpływ na PKB wyniósł -1,4 pkt proc. w III kw. wobec -0,9 pkt w II kw.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje wstępny szacunek PKB za 2016 r. we wtorek, 31 stycznia br.

(ISBnews)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dvcyfq5

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvcyfq5
dvcyfq5