Kwoty imigranckie w Szwajcarii a stosunki z UE

Referendum w Szwajcarii będzie miało daleko idące skutki jeśli chodzi o relacje tego kraju z Unią Europejską. Tak uważa prezes Fundacji demosEuropa Paweł Świeboda

Kwoty imigranckie w Szwajcarii a stosunki z UE
Źródło zdjęć: © AFP

10.02.2014 | aktual.: 11.02.2014 11:49

.

Większość głosujących opowiedziała się we wczorajszym referendum za ograniczeniem masowej imigracji do tego kraju. Jak zaznaczył w rozmowie z IAR Paweł Świeboda, swobodny przepływ osób to część pakietu gospodarczego i nie można wyjąć jednej części, jak być może chcieliby Szwajcarzy i korzystać z innych dobrodziejstw tych relacji. Stąd Unia z pewnością będzie chciała renegocjować swoje relacje ze Szwajcarią w kontekście wyników referendum-uważa Paweł Świeboda. Jak twierdzi, być może wspólnota będzie się domagała ograniczenia dostępu do europejskiego rynku dla szwajcarskich firm.

To wszystko będzie jeszcze przedmiotem negocjacji, gdyż na to, by wyniki referendum wprowadzone zostały w życie, rząd szwajcarski ma trzy lata. Rozmowy z Komisją Europejską na temat zasad, na jakich te kwoty miałyby się opierać dopiero teraz się rozpoczną - podkreśla Paweł Świeboda. Dodaje, że nie ulega wątpliwości, iż Unia będzie miała wobec Szwajcarów wygórowane oczekiwania. Będzie chciała dać sygnał innym krajom, które w sprawach imigracji zaczynają się dopominać szczególnych rozwiązań, jak chociażby Wielka Brytania.

Paweł Świeboda zwraca też uwagę, że Szwajcaria jest krajem, który uczestniczy w procesie globalizacji i czerpie z niego wielkie korzyści. Pracuje tam między innymi wielu zagranicznych profesjonalistów. Wśród nich są także Polacy. Wybitnych fachowców, jak zauważa Paweł Śpiewak, Szwajcaria niezbędnie potrzebuje dla własnego rozwoju gospodarczego. Dlatego też rozmówca IAR spodziewa się, że techniczne rozwiązania będą tak skonstruowane, by kwoty nie dotyczyły osób o wysokich kwalifikacjach. Raczej będą to ograniczenia dla pracowników niewykwalifikowanych.

Wprowadzenie kwot dla imigrantów uderzy przede wszystkim w Niemców i Włochów. To dwie największe grupy imigranckie w Szwajcarii.

Pomysł plebiscytu w sprawie kwot dla imigrantów został zainicjowany przez narodowo-konserwatywną Szwajcarską Partię Ludową (SVP). Według polityków tego ugrupowania w kraju jest za dużo imigrantów. Co roku do Szwajcarii przybywa 80 tysięcy osób. W efekcie obcokrajowcy stanowią 23 procent z ośmiomilionowego społeczeństwa.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)