Trwa ładowanie...

Łatwiej sprawdzić ubezpieczenie OC kupowanego pojazdu

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ułatwił sprawdzanie ważności polis OC pojazdów - poinformowała Aleksandra Biały, rzeczniczka Funduszu. Informacja ta jest istotna dla osób, które kupując używane auto nie mają pewności, czy pojazd jest ubezpieczony.

Share
Łatwiej sprawdzić ubezpieczenie OC kupowanego pojazduŹródło: Jupiterimages
d1rllm1

Jak podał Fundusz we wtorek, ma to związek ze zmianą ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Na stronie internetowej www.ufg.pl w zakładce "Sprawdź OC dla pojazdu" każdy może wpisać numer rejestracyjny samochodu, motocykla, autobusu czy ciągnika, by otrzymać informację.

Wcześniej możliwość sprawdzenia w bazie polis komunikacyjnych UFG, czy i gdzie wykupiono OC dla danego pojazdu, miały przede wszystkim osoby poszkodowane w wypadkach drogowych oraz firmy ubezpieczeniowe. Konieczne było też podanie danych osobowych.

Obecnie wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu lub jego numer identyfikacyjny (VIN). Wówczas zostanie podana informacja o tym, w której firmie pojazd ma wykupioną polisę OC. Wiadomości te są udostępniane bezpłatne, ale ważne tylko w dniu, w którym zadano pytanie.

d1rllm1

Według Funduszu informacja, czy polisa OC została wykupiona, jest istotna dla osób, które chcą kupić używany samochód, motocykl, ciągnik etc., a nie mają pewności, czy pojazd jest ubezpieczony. Wiadomość o ważności polisy stała się "cenniejsza" od 1 stycznia 2012 r., bo wzrosła kara za brak ubezpieczenia OC. Jak podaje rzeczniczka UFG, właściciel nieubezpieczonego samochodu osobowego zapłaci 3 tys. zł, a samochodu ciężarowego i autobusu - 4,5 tys. zł. W przypadku innego pojazdu np. motocykla, kara za brak ubezpieczenia OC to 500 zł.

Jeśli OC nie było opłacone przez trzy dni, kara wynosi 20 proc. stawki podstawowej, brak OC od czterech do 14 dni oznacza konieczność zapłacenia 50 proc. kary, dopiero powyżej dwu tygodni naliczana jest pełna opłata - dodała.

Urząd podał, że w ubiegłym roku ważność polisy OC sprawdziło poprzez portal UFG ponad 213 tys. osób i firm, dwa razy więcej niż w 2010 r. W styczniu br. OC na stronie Funduszu sprawdziło już ponad 34 tys. osób i firm.

Jak podaje na swojej stronie internetowej Ubezpieczeniowy Funduszu Gwarancyjny, zajmuje się on wypłatą odszkodowań ofiarom wypadków - spowodowanych przez nieubezpieczonych właścicieli pojazdów oraz nieubezpieczonych rolników. "Każda z tych grup ma obowiązek posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, popularnie zwane OC. UFG wypłaca również odszkodowania osobom poszkodowanym, w przypadku gdy sprawca wypadku drogowego uciekł z miejsca zdarzenia i jest nieznany. UFG zajmuje się także kontrolą i karaniem nieubezpieczonych" - napisano.

d1rllm1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rllm1
d1rllm1