Leasing dopasowany do potrzeb
Przedsiębiorcy, którzy dopiero startują i ci, którzy są już kilka lat na rynku mogą rozwijać się szybciej za sprawą leasingu. To rozwiązanie pozwala nie tylko korzystać z samochodu czy floty firmowej, umożliwi również sfinansowanie maszyny, a nawet całej linii produkcyjnej. Z danych wynika, że przedsiębiorcy po leasing sięgają coraz chętniej.
08.03.2017 | aktual.: 16.08.2017 15:13
Według danych Związku Polskiego Leasingu, przez pierwsze trzy miesiące tego roku firmy leasingowe sfinansowały inwestycje o wartości 15 mld zł. To wzrost o prawie 13% w porównaniu do roku ubiegłego.
- W mBanku widzimy, że zainteresowanie tym produktem stale rośnie. Systematycznie zwiększa się w sprzedaży udział leasingu w stosunku do kredytu bankowego - podkreśla Marzena Kucharska, specjalista do spraw finansowania firm w mBanku. – Przedsiębiorcy najczęściej leasingują samochody osobowe i ciężarowe, z czym powszechnie kojarzy się to rozwiązanie. Ale też coraz chętniej sięgają po leasing sprzętu i aparatów medycznych, maszyn i urządzeń, np. wózków widłowych, koparek, ciągników, czy linii technologicznych – dodaje Marzena Kucharska.
Dlaczego leasing?
Rozpoczynającym własny biznes, leasing pozwala wyposażyć firmę w samochód i w drogi, specjalistyczny sprzęt. Mało który przedsiębiorca ma przecież na starcie takie środki. Dzięki leasingowi początkujący dentysta stworzy swój gabinet, a startujący budowlaniec kupi koparkę i niezbędne maszyny. Co ważne, o finansowanie może starać się już od pierwszego dnia działania firmy. I nie musi martwić się o pieniądze, może skupić się na zdobyciu pierwszych klientów. Firma rusza, a sprzęt zaczyna pracować na jej sukces.
To oferta nie tylko dla nowo upieczonych w biznesie. Ci, którzy funkcjonują na rynku kilka lat, mogą wymienić używane maszyny i urządzenia na bardziej nowoczesne, lepsze, sprawniejsze.
Ważną zaletą leasingu jest też tzw. tarcza podatkowa. Przedsiębiorca może zaliczyć całą ratę do kosztów uzyskania przychodu. Podatku VAT także nie płaci z góry w całości, jest on doliczany do regularnych opłat leasingowych.
Leasing operacyjny nie obniża również zdolności kredytowej. Przedsiębiorca będzie mógł więc, jeśli zechce, zaciągnąć np. kredyt obrotowy, zapewniający środki np. na zatowarowanie.
Cenny czas
Kolejną, kluczową w biznesie zaletą leasingu jest czas. Przy leasingu na samochody osobowe i ciężarowe powyżej 3,5 t Grupa mBanku stosuje uproszczoną i ekspresową procedurę. Klient nie musi nawet wychodzić z domu – wniosek składa online. A bank niemal natychmiast uruchamia finansowanie. Przedsiębiorca może dostać decyzję jeszcze tego samego dnia. Podobnie prosto działa proces w przypadku leasingu sprzętu medycznego. Lekarze, stomatolodzy, weterynarze, kosmetolodzy kupią w ten sposób narzędzia o wartości do 0,5 mln zł. Zarówno w przypadku pojazdów, jak i sprzętu medycznego, finansowanie może trwać maksymalnie 6 lat.
Jeśli zaś przedsiębiorca decyduje się na droższe urządzenia – maszyny przemysłowe czy gotowe ciągi technologiczne, procedura jest nieco bardziej czasochłonna, ale za to można kupić bardzo kosztowny sprzęt i leasingować go dłużej - do 7 lat.
Warto pamiętać również, że leasing obejmuje nie tylko nowe samochody i maszyny. Można w tej sposób sfinansować zakup używanego sprzętu lub maszyn po remoncie. W przypadku aut, nie mogą być one jednak starsze niż sześcioletnie.
Dodatkowe możliwości
- Budując ofertę leasingu, Grupa mBanku dostosowuje ją do potrzeb przedsiębiorcy. Uwzględnia przy tym branżę, w której działa i jej specyfikę np. sezonowość sprzedaży. Dzięki temu możemy dobrać raty czy dodatkowe rozwiązania do oczekiwań klienta - podkreśla Marzena Kucharska, specjalista do spraw finansowania firm w mBanku.
Przykładowo, jeśli przedsiębiorca decyduje się na leasing nowego auta, przeprowadzenie wszystkich formalności może zlecić firmie leasingującej. Ona też zarejestruje i ubezpieczy samochód. Klient może również skorzystać z pełnego pakietu ubezpieczeń (OC, AC, Assistance) uwzględniającego dotychczasowe zniżki. Powierzając takie zadania leasingodawcy, przedsiębiorca oszczędza czas i nie musi już pamiętać o odnawianiu polis ubezpieczeniowych.
Więksi klienci wybierają usługi dodatkowe np. pomoc w finansowaniu i zarządzaniu flotami samochodowymi - kompleksową opiekę nad firmowymi autami. To zdejmuje z nich obowiązek dbania o przeglądy okresowe czy wymianę opon.
A w razie wypadku czy kradzieży auta, firma leasingowa kontaktuje się z ubezpieczycielem i dogląda naprawy w warsztacie. Przedsiębiorca pracuje bez przeszkód, korzystając z samochodu zastępczego.
Nie jest to oferta. Przyznanie kredytu inwestycyjnego dla firm oraz kredytu VAT dla firm uzależnione jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy przez mBank SA. Szczegółowe informacje, w tym warunki i opłaty związane z kredytem inwestycyjnym dla firm oraz kredytem VAT dla firm są określone w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla firm w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Tabeli stóp procentowych dla firm w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Regulaminie udzielania Kredytu VAT dla firm w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Ogólnym Regulaminie kredytowania działalności gospodarczej w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Regulaminie udzielania Kredytu inwestycyjnego dla firm w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. dostępnych na www.mbank.pl/firmy/kredyty/kredyt-bez-hipoteki