Lego ma już 85 lat. Zaczynali od drewnianej kaczki
Firma Lego obchodzi w tym roku 85-lecie istnienia. Dziś wszyscy kojarzą ją ze słynnymi plastikowymi klockami, ale przez pierwsze 26 lat zajmowała się ona produkcją zupełnie innych zabawek.
Nazwa Lego to połączenie dwóch duńskich wyrazów, które składają się na zwrot "leg godt", który można przetłumaczyć jako "baw się dobrze". Historia firmy rozpoczęła się w małym warsztacie w duńskim miasteczku Billund. W 1932 r. Ole Kirk Kristiansen rozpoczął w nim wytwarzanie drewnianych zabawek (między innymi widocznej na zdjęciu kaczki), które były podstawą działalności firmy przez pierwsze 26 lat. Dopiero po tym czasie nastąpił punkt zwrotny, który doprowadził firmę do dzisiejszej pozycji.
W 1958 r. Kristiansen opatentował słynny klocek i zasady łączenia, które znamy dzisiaj. Klocki stały się podstawą wszystkich zestawów Lego. Ich wielkim atutem jest możliwość łączenia ich ze sobą w dowolnych kombinacjach.
Zobacz także: Pierwsza Komunia, pierwszy kicz
W 1962 r. w Lego nastąpił kolejny przełom. Do zestawów zaczęto dołączać koła. Popularność firmy rosła bardzo szybko i już w 1968 roku otwarto pierwszy park rozrywki Legoland w Billund. W kolejnym roku na rynek wypuszczone zostało Lego Duplo dla najmłodszych, a w 1974 r. w zestawach pojawiły się figurki.
Dziś Lego to prawdziwy potentat. Firma wciąż ma ambitne plany rozwoju. Jej przedstawiciele podkreślają przy tym, że zależy im na środowisku, dlatego Lego zobowiązało się do 2030 roku używać do produkcji i pakowania wyłącznie materiałów nienaruszających równowagi ekologicznej, a do 2020 roku wykorzystywać w 100 proc. energię otrzymywaną ze źródeł ekologicznych.