Trwa ładowanie...

Lek całkowicie wycofany z obrotu. Podejrzenie ciężkiego niepożądanego działania

Lek stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego został całkowicie wycofany z obrotu w Polsce, ponieważ jego stosowanie zostało uznane przez Europejską Agencję Leków za zbyt niebezpieczne dla pacjentów.

Share
Lek całkowicie wycofany z obrotu. Podejrzenie ciężkiego niepożądanego działania
Źródło: Shutterstock.com
d1kdav6

Zazwyczaj ogłaszane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) wycofanie leku z obrotu dotyczy tylko określonych jego partii, ale tym razem chodzi o całkowity zakaz sprzedaży.

Chodzi o roztwór do wstrzykiwań o nazwie Zinbryta, który stosowany jest do leczenia dorosłych pacjentów z rzutowo-remisyjną postacią stwardnienia rozsianego.

Wideo: leki, które zabijają nasze libido

13 marca do GIF wpłynął wniosek Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o wydanie decyzji o wycofaniu z obrotu Zinbryty.

d1kdav6

Jak napisano, wycofanie leku z obrotu nastąpiło w związku z "uzasadnionym podejrzeniem, że stosowanie w. produktu leczniczego wywołuje ciężkie niepożądane działanie, zmieniające stosunek korzyści do ryzyka".

gif
Źródło: gif

GIF wyjaśnia, że wniosek ten "uzasadniony jest oceną bezpieczeństwa przeprowadzoną przez Europejską Agencję Leków, która zaleciła natychmiastowe zawieszenie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu i wycofanie produktu leczniczego Zinbryta".

Producent, czyli Biogen Idec Limited jest zobowiązany do natychmiastowego wycofania leku z obrotu.

d1kdav6

Podziel się opinią

Share
d1kdav6
d1kdav6