WP

Lek całkowicie wycofany z obrotu. Podejrzenie ciężkiego niepożądanego działania

Lek stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego został całkowicie wycofany z obrotu w Polsce, ponieważ jego stosowanie zostało uznane przez Europejską Agencję Leków za zbyt niebezpieczne dla pacjentów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wycofywany lek wywołuje ciężkie niepożądane działanie.
Wycofywany lek wywołuje ciężkie niepożądane działanie. (Shutterstock.com)
WP

Zazwyczaj ogłaszane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) wycofanie leku z obrotu dotyczy tylko określonych jego partii, ale tym razem chodzi o całkowity zakaz sprzedaży.

Chodzi o roztwór do wstrzykiwań o nazwie Zinbryta, który stosowany jest do leczenia dorosłych pacjentów z rzutowo-remisyjną postacią stwardnienia rozsianego.

Wideo: leki, które zabijają nasze libido

WP

13 marca do GIF wpłynął wniosek Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o wydanie decyzji o wycofaniu z obrotu Zinbryty.

Jak napisano, wycofanie leku z obrotu nastąpiło w związku z "uzasadnionym podejrzeniem, że stosowanie w. produktu leczniczego wywołuje ciężkie niepożądane działanie, zmieniające stosunek korzyści do ryzyka".

gif
Podziel się
WP

GIF wyjaśnia, że wniosek ten "uzasadniony jest oceną bezpieczeństwa przeprowadzoną przez Europejską Agencję Leków, która zaleciła natychmiastowe zawieszenie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu i wycofanie produktu leczniczego Zinbryta".

Producent, czyli Biogen Idec Limited jest zobowiązany do natychmiastowego wycofania leku z obrotu.

Polub WP Finanse
WP
WP