Trwa ładowanie...
lekarze

Lekarz zarabia już 15 tys.

Zarobki lekarzy rosły 2-3-krotnie szybciej niż płace w gospodarce. Wszystko głównie dzięki podniesieniu stawek za dyżury.

Share
Lekarz zarabia już 15 tys.
dzjpxrm

Tak wynika z "Listy Płac 2008 w ochronie zdrowia", którą przygotowało branżowe pismo "Puls Medycyny". O szczegółach pisze "Parkiet".

Zarobki lekarzy ze specjalizacją wynoszą nawet 15 tys. zł brutto. W zeszłym roku przeważały płace poniżej 10 tys. zł. Kadra zarządzająca zarabia z kolei niemal 20 tys. zł, podczas gdy rok wcześniej jej pensje mieściły się w przedziale 10-15 tys. zł.

dzjpxrm

W wielu placówkach, jak np. w warszawskim Centrum Onkologii, płace dyrektorów są już nawet niższe niż specjalistów, bez których szpital nie może się obejść.

Z jednej strony szybki wzrost płac w służbie zdrowia może zatrzymać migrację białego personelu. Z drugiej jednak, jeśli płace lekarzy rosną szybciej niż średnie zarobki w gospodarce, od których w dużym stopniu zależą wpływy do budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia, na dalsze podwyżki zwyczajnie zabraknie pieniędzy. I to nawet po podniesieniu składki o 1 proc., co nastąpi od 2010 r. - ostrzegają dziennikarze "Parkietu".

dzjpxrm

Podziel się opinią

Share
dzjpxrm
dzjpxrm