Trwa ładowanie...
d391qnl
d391qnl

Lekkie spadki na Wall Street w oczekiwaniu na dane z rynku pracy

Sesja na amerykańskich giełdach przebiegała pod znakiem lekkich spadków w oczekiwaniu na rządowy raport z rynku pracy w USA za październik. Dane te są kluczowe dla przyszłości polityki monetarnej Rezerwy Federalnej.
Share
d391qnl

Piątkowe dane z rynku pracy, jeśli nie okażą się poniżej oczekiwań rynkowych, mogą stanowić argument za podwyższaniem stóp procentowych przez Fed przed końcem roku.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial stracił 0,02 proc. i wyniósł 17.863,43 pkt.

S&P 500 stracił 0,11 proc. i wyniósł 2.099,93 pkt.

d391qnl

Nasdaq Comp. spadł o 0,29 proc. i wyniósł 5.127,74 pkt.

"Myślę, że rynek obawia się nieco jutrzejszych danych. Wygląda na to, że Fed zamierza podnieść stopy procentowe w grudniu, takie dostajemy przynajmniej sygnały" - powiedział w CNBC główny strateg inwestycyjny w Boston Private Wealth Robert Pavlik.

W piątek inwestorzy poznają kluczowy dla przyszłości polityki Fed rządowy raport z amerykańskiego rynku pracy za październik.

Po rozczarowujących danych z rynku pracy w USA za dwa ostatnie miesiące (w sierpniu wzrost zatrudnienia wyniósł 136 tys., a we wrześniu 142 tys.) w październiku rynek spodziewa się, że wzrost zatrudnienia przyspieszy i wyniesie 185 tys. nowo utworzonych miejsc pracy.

d391qnl

"Czekamy na piątkowy raport z rynku pracy. Myślę, że wskaże on na umiarkowany wzrost zatrudnienia, tym samym dalej utrzymywała się będzie niepewność co do przyszłości polityki Fed" - ocenił analityk w RJO Futures John Caruso.

W środę szefowa Fed Janet Yellen powiedziała, że decyzja w sprawie podniesienia stóp procentowych w USA w grudniu nie została jeszcze podjęta, jednak istnieje taka możliwość. O tym, czy Rezerwa Federalna ostatecznie podejmie decyzję o podwyżce, zadecydują dane makroekonomiczne, które napłyną do czasu posiedzenia.

Po bardziej jastrzębich od oczekiwań komunikatach Fed w ostatnim czasie w ocenie rynku wzrosło prawdopodobieństwo, że bank centralny USA podniesie stopy procentowe przed końcem tego roku.

Z wyliczeń Bloomberga wynika, że notowania kontraktów terminowych wskazują, iż prawdopodobieństwo jest wyceniane obecnie na ok. 56 proc. Rynek terminowy na ponad 62 proc. wycenia prawdopodobieństwo podwyżki w styczniu 2016 r.

d391qnl

Ze spółek silne wzrosty notowały akcje Facebooka. Spółka podała wyniki finansowe za trzeci kwartał, które okazały się lepsze od oczekiwań zarówno na poziomie zysku netto, jak i przychodów.

Lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne podał również producent procesorów komputerowych Qualcomm. Spółka rozczarowała jednak prognozami finansowymi na czwarty kwartał i jej kurs spadał wyraźnie w trakcie sesji.

Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła o 1,6 proc. w II kwartale 2015 r. - podał Departament Pracy w pierwszym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się w II kwartale spadku wydajności pracy o 0,3 proc.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła do 276 tys. z 260 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 262 tys.

d391qnl

Podziel się opinią

Share
d391qnl
d391qnl