Lepsza sytuacja na amerykańskim rynku pracy umacnia dolara
Warszawa, 05.11.2015 (ISBnews/ CMC Markets) - W środę para walutowa EUR/USD kontynuowała trzeci już dzień z rzędu ruch spadkowy, przebijając 3-miesięczne minimum i osiągając nowe w okolicy poziomu 1,0844. Najbliższym poziomem wsparcia jest poziom 1,0810, czyli lokalny dołek z drugiej połowy lipca. Jego pokonanie może utorować drogę dalszym spadkom, co potwierdza poziom docelowy ceny EUR/USD po wybiciu z formacji klina.
Przyczyn fundamentalnych w sile dolara należy szukać w publikacjach makroekonomicznych. Wczorajsze, lepsze od prognoz dane dotyczące amerykańskiego rynku pracy według raportu ADP, przybliżają podwyżkę stóp procentowych. Spekulacje na ten temat umacniają dolara względem większości walut, pod najsilniejszą presją podaży są jednak waluty krajów rozwijających się, w tym Polski.
Dynamika spadków polskiej waluty względem dolara jest większa, aniżeli euro, można jednak zauważyć utrzymującą się relatywnie silną korelację obu tych walut. Wczorajsza decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie nie była dla rynku zaskoczeniem, zatem nie wpłynęła na notowania złotego. Para USD/PLN notowana jest w okolicach poziomu 3,9050. Najbliższy opór stanowi wyznaczony w ubiegłym tygodniu lokalny szczyt na poziomie 3,9355.
Para EUR/PLN notowana jest w okolicach poziomu 4,23. Z perspektywy analizy technicznej para znajduje się obecnie w spadkowej formacji klina, a wybicie z niej dołem otworzy drogę do dalszych spadków. Jeżeli dziś strona popytowa na złotym będzie wystarczająco silna, wówczas może to umocnić naszą walutę w krótkim terminie.
Kalendarz makroekonomiczny obfitować dziś będzie w szereg istotnych publikacji, brak jednak będzie danych z lokalnego podwórka. Inwestorzy w szczególności powinni zwracać uwagę na dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Unii Europejskiej (11:00), publikację protokołu z posiedzenia Banku Anglii (13:00) oraz informacje na temat zatrudnienia w USA (14:30). W okolicach tych publikacji należy oczekiwać zwiększonej zmienności na rynku walutowym, a wszelkie odstępstwa od prognozowanych wartości mogą mieć poważniejszy wpływ na notowania cen walut.
Maciej Leściorz - dyrektor ds. sprzedaży i edukacji CMC Markets
(ISBnews/ CMC Markets)