Trwa ładowanie...
d7smary

Leśnicy chcą sprzedać 1 mln 877 tys. m sześc. drewna

W tym roku w lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie planuje się wyciąć 1 mln 877 tys. metrów sześciennych drewna - poinformował we wtorek rzecznik RDLP Edward Marszałek.

Share
d7smary

- Wraz ze wzrostem zasobów leśnych Podkarpacia, wzrosło też pozyskanie drewna. W 2012 roku wyniosło ono prawie 1,9 mln m sześć., podczas gdy w 2002 roku w naszych lasach pozyskano niespełna 1,4 mln m sześć. - powiedział Marszałek.

Rzecznik zaznaczył, że każdy tysiąc metrów sześciennych pozyskania to przynajmniej dwa miejsca pracy przy ścince i zrywce drewna oraz kilka miejsc pracy w przemyśle drzewnym i handlu drewnem.

Zasoby drzewne na pniu w krośnieńskiej RDLP szacuje się na 114,7 mln m sześc. i wciąż rosną. W ciągu ostatnich 11 lat jest to wzrost o prawie 12 mln m sześć.

d7smary

- Roczny średni przyrost w drzewostanach wynosi ponad 9 m sześć. na jeden hektar. Z kolei zasobność naszych lasów osiągnęła 289 m sześć. na hektar. Jest jednym z najwyższych w kraju. Natomiast średni wiek drzewostanu wynosi 73 lata - dodał rzecznik.

Przypomniał, że 1/3 podkarpackich lasów 50-60 lat temu została zasadzona na gruntach porolnych. Obecnie trwa proces przebudowy ich składu gatunkowego.

- W miejsce sosny czy olchy pojawiają się gatunki właściwe dla lasów południowo-wschodniej Polski, jak jodła, buk, jesion - dodał Marszałek.

d7smary

Podziel się opinią

Share
d7smary
d7smary