Trwa ładowanie...
d4db1qt
litwa
17-09-2010 17:05

Lewandowski: Litwie trudno będzie zmniejszyć deficyt budżetowy

Litwie będzie trudno zmniejszyć deficyt budżetowy do 3 proc., by w 2014 roku wprowadzić euro - powiedział komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski, który omawiał w Wilnie perspektyw unijnego budżetu na lata 2014-2020.

Share
d4db1qt

- Zmniejszenie deficytu budżetowego jest trudnym zadaniem nie tylko dla Litwy, ale też dla innych krajów Europy. Większość państw - w tym również Polska - przygotowało bardzo ambitne plany ograniczenia deficytu do 3 procent - powiedział Lewandowski po spotkaniu z premierem Litwy Andriusem Kubiliusem.

Komisarz zaznaczył, że "bardzo wiele będzie zależało od woli politycznej i politycznego wsparcia programu, który zazwyczaj nie przysparza popularności politykom".

Rząd Litwy planuje zakończyć bieżący rok 8-procentowym deficytem. W przyszłym roku zamierza zmniejszyć deficyt do 5,8 proc., zaś w 2012 roku - do 3 proc., by w 2014 roku przystąpić do strefy euro.

Lewandowski pozytywnie ocenił działania Litwy w czasie kryzysu. - Litwa dąży do zachowania dyscypliny budżetowej i znacznego zmniejszenia wydatków. Zdaję sobie sprawę, że nie są to kroki popularne i nie sprzyjają reformom ubezpieczenia społecznego, zdrowia i emerytur. Ale podejmowane w waszym kraju kroki są konieczne ze względu na dobrobyt przyszłych pokoleń - powiedział Lewandowski w piątkowym wywiadzie dla dziennika "Verslo Żinios".

Unijny komisarz spotkał się z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite, premierem Kubiliusem, ministrem spraw zagranicznych Audroniusem Ażubalisem oraz z członkami sejmowego komitetu ds. europejskich.

Aleksandra Akińczo

d4db1qt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4db1qt