Trwa ładowanie...
d45svzr

Lewiatana: Obniżka cen przez PGNiG to uczciwy ruch wobec odbiorców

Warszawa, 18.12.2015 (ISBnews) - Obniżka cen gazu przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) jest uczciwym podzieleniem się z odbiorcami korzystną sytuacją na rynku, uważa dyrektor departamentu Energii i Zmian Klimatu w Konfederacji Lewiatan Daria Kulczycka.

Share
d45svzr

"Decyzja o obniżce cen gazu jest niewątpliwie wyjściem naprzeciw sytuacji rynkowej. Ceny surowców, w tym ropy wymuszają obniżkę również gazu. Znamienny jest fakt, że obniżka dotyczy pierwszego kwartału roku. Kiedyś takie decyzje były podejmowane na cały rok. W ten sposób PGNiG dostosowuje się do sytuacji rynkowej i szybko reaguje na zmiany cen surowca. Obniżka jest uczciwym podzieleniem się z odbiorcami korzystną sytuacją na rynku" - powiedziała Kulczycka ISBnews.

Zwróciła uwagę, że w przyszłym roku na cenę gazu wpływać będzie otwarcie terminalu LNG w Świnoujściu. "Gaz z gazoportu będzie droższy, ale jak bardzo - nie wiadomo. Póki co, cena gazu na rynkach światowych spada. Decyzja o kroczącym ustaleniu ceny dla odbiorców końcowych jest korzystną decyzją" - oceniła ekspert.

Przedstawicielka Lewiatana pozytywnie oceniła także fakt, że nowy zarząd PGNiG doszedł do porozumienia ze stroną pracowniczą. Tym samym przełamał negocjacyjny impas, który trwał od maja br.

d45svzr

"Bardzo dobrze, że doszło do porozumienia ze związkami zawodowymi w PGNiG. Takie wielomiesięczne spory nie służą żadnej ze stron. W końcu znaleziono kompromis, obie strony - jak widać - są usatysfakcjonowane. Szczególnie, że część dobrego wyniku spółki to wynik pracy załogi. Niestety zmienna sytuacja na rynku oraz niskie ceny gazu mogą się nie utrzymać. PGNiG nie może iść więc śladem górnictwa i całkowicie poświęcać swojej dobrej pozycji na rzecz związkowych apanaży. Rynek gazu zaczyna się kurczyć, rośnie konkurencja. PGNiG musi być gotowe na zmienną sytuację" - wskazała Kulczycka.

Wczoraj prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nową taryfę hurtową na paliwo gazowe dla PGNiG. W konsekwencji, średnia cena paliwa gazowego wysokometanowego została obniżona o 6,6%, a w przypadku gazu ziemnego zaazotowanego o 6,1%. Termin obowiązywania nowej taryfy hurtowej został ustalony do 31 marca 2016 r.

Wcześniej w tym tygodniu PGNiG podpisało porozumienie ze wszystkimi organizacjami związkowymi, które zakończyło spór zbiorowy rozpoczęty 21 maja 2015 r. Szacowany koszt pracodawcy wynikający z zawartego porozumienia wynosi 39 mln zł, przy czym w III kwartale 2015 roku PGNiG utworzyło już rezerwę na wypłatę premii rocznej w wysokości 34 mln zł.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

(ISBnews)

d45svzr

Podziel się opinią

Share
d45svzr
d45svzr