Trwa ładowanie...
Noble Securities
gpw
21-02-2011 09:03

Libia straszy, ale rynki pozostaną neutralne

Wobec braku inwestorów z USA (święto), rynki akcji w Europie mogą pozostać płaskie, pomimo kilku niepokojących wydarzeń, takich jak przegrana CDU w Hamburgu, rewolta w Libii czy spadek cen obligacji Portugalii.

Libia straszy, ale rynki pozostaną neutralneŹródło: Noble Securities
d2vmkx5
d2vmkx5

Wall Street zakończyła tydzień kolejnym wzrostem indeksów i wyznaczeniem nowych rekordów hossy, choć w trakcie dnia pojawiła się presja realizacji zysków. Byłoby to być może zachętą dla inwestorów w Azji do kupowania akcji, zwłaszcza że w poniedziałek korekta na Wall Street nam nie grozi, ponieważ amerykańskie giełdy dziś nie pracują. Ale z innych względów inwestorzy w Azji woleli zachować ostrożność.

Indeks giełdy w Szanghaju wzrósł wprawdzie o 1,1 proc., a Nikkei zanotował szóstą z kolei wzrostową sesję (ale zyskał tylko o 0,1 proc.), to już Hang Seng stracił 0,1 proc., a Kospi 0,4 proc. Inwestorom w Azji apetyt na ryzyko temperował Bank Ludowy Chin, który w piątek podniósł stopę rezerw obowiązkowych dla banków. Chiny po raz pierwszy w tym roku podniosły też cenę paliw na stacjach. W tym kontekście inwestorzy mogą być zaniepokojeni rozwojem wypadków w Libii, gdzie doszło krwawego stłumienia antyrządowych demonstracji. Dziś rano ceny ropy (i złota) idą w górę, wzmagając obawy o dalszy wzrost inflacji na świecie.

Mimo to, rynki w Europie pozostaną zapewne neutralne, wobec chwilowego braku ryzyka korekty w USA. Dziś zabraknie też istotnych publikacji makro (poza indeksem Ifo), które mogłyby wpływać na zachowanie inwestorów. Czynnikiem ryzyka jest zachowanie rynku długu w reakcji na wynik wyborów samorządowych w Hamburgu (rodzinnym mieście Angeli Merkel), gdzie rządząca CDU doznała dotkliwej porażki w starciu z socjaldemokratami. W tym roku planowane są wybory w sześciu kolejnych największych niemieckich miastach i komentatorzy wynik z Hamburga oceniają jak dzwonek alarmowy dla Merkel. Wyborcom nie podoba się wkład finansowy Niemiec w ratowanie innych członków strefy euro, ale z drugiej strony notowania obligacji Portugalii osiągnęły rentowność najwyższą od członkostwa w strefie euro, wskazując na dużą presję rynków na udzielenie dalszej pomocy finansowej krajom peryferyjnym strefy.

Na warszawskim parkiecie sytuacja nie wygląda najlepiej. Piątkowy zryw kupujących doprowadził wprawdzie WIG20 do wzrostu na zamknięciu, ale wcześniej indeks blue chips zanotował poziom najniższy od 30 listopada i musiałby wrócić wyraźnie powyżej 2 700 pkt, aby przekonać inwestorów, że nadal znajduje się w trendzie bocznym (a nie spadkowym). Ze względu na raczej niekorzystne otoczenie na świecie, zakładanie, że WIG20 mógłby dziś wzrosnąć o ponad 1 proc., wydaje się zbyt optymistyczne, a najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest sesja typowa dla poniedziałku na GPW - czyli niewielkie obroty i zmiany.

d2vmkx5

Kolejne dni tygodnia przyniosą zapewne więcej emocji. Rynek pozostanie pod presją wydarzeń z Libii, na rynku długu i cen surowców. Dodatkowo jutro poznamy indeks cen domów w USA (oczekiwany jest spadek po tym, jak zaczyna zmieniać się struktura kredytów hipotecznych - zakończeniu ulegają 5-letnie okresy kredytów o niskich ratach), a w czwartek dynamikę zamówień na dobra trwałe (w USA). Ponadto kolejne spółki notowane na GPW publikować będą raporty kwartalne - jutro podadzą je TVN i Netia.

Emil Szweda, Noble Securities

d2vmkx5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vmkx5