Liczba spółek w grupie PGNiG ma spaść do 14, odejdzie dobrowolnie 900 osób (opis)
19.12. Warszawa (PAP) - Docelowo liczba spółek w grupie kapitałowej PGNiG ma spaść do 14 z 53 obecnie, a z programu dobrowolnych odejść skorzysta od stycznia około 900 osób -...
19.12. Warszawa (PAP) - Docelowo liczba spółek w grupie kapitałowej PGNiG ma spaść do 14 z 53 obecnie, a z programu dobrowolnych odejść skorzysta od stycznia około 900 osób - poinformowała na konferencji prasowej prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa.
"Chcemy, by liczba spółek w grupie docelowo spadła do 14" - powiedziała Piotrowska-Oliwa.
W czerwcu 2012 roku powstała spółka PGNiG Serwis, rozpoczynając proces tworzenia Centrum Usług Wspólnych obejmujących funkcje finansowo-księgowe, kadrowo-płacowe oraz usługi IT. Od 1 stycznia 2013 roku CUW rozpocznie pełną funkcjonalną działalność, podejmując obsługę spółki warszawskich elektrociepłowni skupionych w PGNiG Termika.
Rozpoczęto proces łączenia spółki PGNiG Energia z PGNiG SA, a także proces pełnej integracji kompetencji elektroenergetycznych w spółce PGNiG Termika.
Rozpoczęły się również przygotowania do przeprowadzenia w 2013 roku publicznej emisji akcji spółek PGNiG Poszukiwania oraz PGNiG Technologie. Trwa proces sprzedaży spółek Geovita, ITG i Nysa Gaz.
"Działania w najbliższej perspektywie pozwolą na reorganizację działalności i pozostawienie w grupie kapitałowej pełnej własności 20 proc. obecnie funkcjonujących spółek" - napisano w prezentacji na konferencję prasową.
Do spółek, w których PGNiG zachowa udziały, należą m.in.: PGNiG Norway, PGNiG Sales and Trading, PGNiG Termika, PGNiG Poszukiwania, PGNiG Technologie, EuRoPol Gaz, a także spółka dystrybucyjna oraz operator magazynów.
W sierpniu w PGNiG ogłoszono program dobrowolnych odejść. W okresie jego obowiązywania od 10 września do 31 października chęć skorzystania z PDO zgłosiło około 1000 pracowników, co stanowi 11 proc. zatrudnienia w PGNiG. Piotrowska-Oliwa poinformowała, że wyrażono zgodę na odejście z PGNiG od stycznia 2013 roku około 900 osób.
W prezentacji poinformowano również, że dotychczas reorganizacja PGNiG objęła centralę oraz oddziały spółki. Zmiany polegały na spłaszczeniu struktury organizacyjnej poprzez zlikwidowanie biur w departamentach, znacznej redukcji stanowisk kadry zarządzającej oraz połączeniu działów o podobnych kompetencjach i zlikwidowaniu stanowisk o zbliżonych zakresach obowiązków.
W wyniku redukcji zatrudnienie na stanowiskach kierowniczych zmniejszyło się o 298 osób (przed zmianą 677 osób). (PAP)
morb/ pr/ ana/