Liczba żłobków wzrosła o połowę. Resort rodziny chwali się efektami programu Maluch+

W ciągu zaledwie 2,5 roku liczba instytucji opieki dla dzieci do lat trzech w Polsce wzrosła o 49 proc., z niecałych 3 tys. do prawie 4,5 tys. placówek - chwali się resort Elżbiety Rafalskiej.

Liczba żłobków wzrosła o połowę. Resort rodziny chwali się efektami programu Maluch+
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Jacek Turczyk
Jacek Bereźnicki

Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na koniec 2018 roku w Polsce działać będzie 143 tys. miejsc opieki dla najmłodszych, o ponad 70 proc. więcej niż w 2015 roku.

Jak wskazuje resort Elżbiety Rafalskiej, przełom nastąpił w 2017 roku, gdy weszła w życie nowelizacja ustawy żłobkowej, ułatwiająca zakładanie i prowadzenie żłobków i klubów dziecięcych.

Wideo: do każdego żłobka w Polsce trafi poradnik żywieniowy

Zniesiony wówczas został wymóg posiadania w żłobku co najmniej dwóch sal przeznaczonych na pobyt dzieci.

Wprowadzono też możliwość większej integracji żłobków i klubów dziecięcych z przedszkolami, a także wydłużono czas przebywania dzieci w klubach dziecięcych do 10 godzin, tak jak ma to miejsce w żłobkach.

Według ministerstwa rodzice zyskali większy udział w podejmowaniu decyzji związanych z prowadzeniem żłobka lub klubu dziecięcego, a także dokonywania kontroli warunków pobytu maluchów w tych placówkach.

MRPiPS wskazuje, że wprowadzono też normy żywienia dzieci w żłobkach. "To nowa jakość, bo wcześniejsze przepisy nie regulowały kwestii żywienia, wskazując tylko obowiązek zapewnienia wyżywienia w żłobkach oraz higienicznych oraz możliwości higienicznego spożywania posiłków" - przekonuje resort.

Jak podliczono, w sumie ministerstwo na rozwój żłobków i klubów dziecięcych przeznaczy 1,2 mld złotych w latach 2016-2019.

Resort podkreśla, że we wcześniejszych latach rocznie na ten cel przeznaczano 100 mln zł, a od 2015 r. 151 mln zł. "Od 2018 r. środki na ten cel zwiększono aż 3-krotnie do 450 mln zł" - podkreśla MRPiPS.

W całej Polsce działa obecnie 4460 placówek dla maluchów oferujących prawie 126 tys. miejsc opieki.

Ok. 16,6 proc. dzieci od 1. do 3. roku życia jest objętych opieką w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennego opiekuna. Uwzględniając dzieci pod opieką niań, wskaźnik "użłobkowienia" wynosi 17,8 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)