Liczyli na zyski, dzięki zakazowi handlu. Szyki popsuła im pogoda

Pierwsza niedziela bez handlu nie spełniła nadziei, które pokładały w niej sklepy internetowe. Choć Polacy nie mogli zrobić zakupów w galeriach, to nie zdecydowali się też na zakupy w sieci. Podobno przez pogodę.

Liczyli na zyski, dzięki zakazowi handlu. Szyki popsuła im pogoda
Źródło zdjęć: © Fotolia
Marcin Lis
oprac. Marcin Lis

12.03.2018 | aktual.: 12.03.2018 20:48

W trakcie prac legislacyjnych nad zakazem handlu w niedziele pojawił się pomysł, by ograniczyć także sprzedaż prowadzoną online. Udało się tego uniknąć, dzięki przytomności umysłu urzędników Ministerstwa Spraw Zagranicznych. To oni wskazali, że próba takich regulacji wymaga notyfikacji w Komisji Europejskiej.

Z tego względu właściciele sklepów internetowych zacierali ręce na zwiększone obroty. Zainwestowali w dodatkowe kampanie reklamowe. Z wyjątku zawartego w ustawie postanowiły skorzystać także supermarkety, które zmieniły się w "platformy internetowe". W przypadku złożenia zamówienia do godz. 12.30, żywność miała trafić do nas jeszcze tego samego dnia. Zwłaszcza w niedzielę. Sprawdziliśmy – rozwiązanie faktycznie działa.

Sęk w tym, że nadzieje branży poparte miesiącami przygotowań zderzyły się z twardą ścianą rzeczywistości. Obroty nie wzrosły.

- Z danych naszego systemu (korzysta z niego kilka tys. sklepów - red.) wynika, że obrót w ostatnią niedzielę nie wzrósł znacząco w porównaniu do poprzednich niedziel. Choć nieznacznie wzrosła liczba transakcji w e-sklepach, to nieco obniżyła się ich średnia wartość w porównaniu do poprzednich niedziel - mówi Krystian Wesołowski z Blue Media.

W jego ocenie, głównym przeciwnikiem sklepów, które liczyły na żniwa, była… pogoda. Polacy w pierwszy ciepły weekend tego roku postanowili wyjść z domów, a nie kupować na potęgę mniej lub bardziej potrzebne przedmioty. Przedsiębiorcy nie powinni jednak tracić nadziei. - Realny wpływ zakazu handlu w niedzielę na polski rynek ecommerce będziemy mogli ocenić dopiero za kilka miesięcy, kiedy Polacy na dobre przyzwyczają się do wprowadzanych zmian dotyczących handlu w niedzielę - podsumowuje Wesołowski.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (181)