Limit inwestycji OFE za granicą od '13 co dwa lata wzrośnie o 5 proc.; w '21 osiągnie 30 proc. -

05.07. Warszawa (PAP) - Limit inwestycji Otwartych Funduszy Emerytalnych za granicą, po wykonaniu wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, będzie począwszy od 2013 roku...

05.07.2012 | aktual.: 05.07.2012 13:08

05.07. Warszawa (PAP) - Limit inwestycji Otwartych Funduszy Emerytalnych za granicą, po wykonaniu wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, będzie począwszy od 2013 roku wzrastał o 5 proc. co dwa lata, aż w 2021 roku osiągnie docelowy poziom w wysokości 30 proc. łącznej wartości aktywów funduszy - wynika z projektu nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Zagraniczne aktywa OFE na koniec maja 2012 r. stanowiły 0,07 proc. całego portfela inwestycyjnego funduszy.

"Jak się wydaje, wykonanie wyroku TSUE stanowić będzie ustalenie przedmiotowego limitu w wysokości maksymalnie 30 proc., mając na względzie w szczególności przepisy dyrektywy, odnoszące się do umożliwienia instytucjom działającym na terenie państw członkowskich pewnej swobody w zakresie konkretnych reguł inwestowania, które nie mogą ograniczać swobodnego przepływu kapitału, chyba, że są uzasadnione względami ostrożnościowymi. Ustalenie przedmiotowego limitu w wysokości nieprzekraczającej 30 proc. jest dodatkowo uzasadnione faktem, iż OFE są częścią obowiązkowego systemu zabezpieczenia społecznego, którego ostatecznym gwarantem jest państwo" - napisano w opublikowanym w czwartek uzasadnieniu do projektu noweli.

"W celu zapewnienia stopniowego zwiększenia możliwości inwestowania OFE w aktywa denominowane w walucie innej niż krajowa, proponuje się jednocześnie stopniowe dochodzenie do docelowego limitu, poprzez podwyższanie limitu o kolejne 5 proc. co dwa lata, do osiągnięcia limitu 30 proc. w następujący sposób: rok 2013 - 10 proc., rok 2015 - 15 proc., rok 2017 - 20 proc., rok 2019 - 25 proc., rok 2021 - 30 proc." - dodano.

W ustawie proponuje się wprowadzenie przepisu przejściowego, w myśl którego w okresie od dnia wejścia noweli w życie do 31 grudnia 2020 roku łączna wartość aktywów OFE w kategorii lokat w aktywach w walucie obcej, nie może przekroczyć:

- 10 proc. wartości aktywów OFE w okresie od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2014 r.; - 15 proc. wartości aktywów OFE w okresie od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia 31 grudnia 2016 r.; - 20 proc. wartości aktywów OFE w okresie od dnia 1 stycznia 2017 r. do dnia 31 grudnia 2018 r; - 25 proc. wartości aktywów OFE w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2020 r.

"Jak się wydaje stopniowe podwyższanie limitu powinno być odpowiednio rozłożone w czasie, tj. o 5 proc. co najmniej co dwa lata, mając na uwadze zapewnienie stabilności finansowej środków zgromadzonych w OFE przez uczestników obowiązkowego systemu zabezpieczenia społecznego" - napisano w dokumencie.

"Za przedstawionym harmonogramem podwyższania limitu o 5 proc. co najmniej co dwa lata i dojścia do docelowego limitu 30 proc. w 2021 roku przemawiają dodatkowo następujące argumenty: duży udział OFE w obrocie na GPW, długoletnie papiery wartościowe w portfelach OFE, ryzyko kursów walutowych" - wynika z uzasadnienia.

W ocenie skutków regulacji projektowanych zmian resort finansów podkreśla, że mogą mieć one wpływ na wzrost kosztów obsługi długu.

"Można oczekiwać, iż zmniejszenie wartości emitowanych skarbowych papierów dłużnych nabywanych przez OFE może, w związku z ograniczeniem popytu tej grupy inwestorów, przyczyniać się do zwiększenia kosztów obsługi długu Skarbu Państwa. Należy przy tym zaznaczyć, że efekt ten byłby ilościowo znaczący jedynie w przypadku znaczącego zmniejszenia zaangażowania OFE w SPW" - napisano w dokumencie.

"Jednocześnie mając na uwadze wskazany powyżej brak zainteresowania ze strony OFE dokonywaniem lokat w aktywa denominowane w walutach obcych, spowodowany w szczególności ryzykiem kursów walutowych, wydaje się, iż można przyjąć założenie, zgodnie z którym stopniowe obniżanie udziału skarbowych instrumnetów dłużnych w aktywach netto OFE będzie następowało w tempie co najwyżej proporcjonalnym do stopniowego wzrostu limitu lokat w aktywa denominowane w walutach obcych" - dodano.

MF zaznacza jednocześnie, że są to teoretyczne założenia.

"W praktyce, tendencje w zakresie dywersyfikacji lokat dokonywane przez OFE będą uzależnione od kształtowania się sytuacji na rynkach kapitałowych" - podkreślono w projekcie noweli.

Ustawa wchodzi w życie 30 dni od ogłoszenia. Przyjęcie projektu przez rząd zostało zaplanowane na III kwartał bieżącego roku.

ETS orzekł w grudniu ubiegłego roku, że Polska naruszyła ustanowioną traktatem UE swobodę przepływu kapitału i tym samym złamała unijne prawo, ograniczając możliwość inwestowania Otwartych Funduszy Emerytalnych za granicą.

W lipcu 2009 r. KE zakwestionowała przepisy polskiej ustawy z 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, które mówią o tym, że zagraniczne inwestycje OFE nie mogą przekroczyć 5 proc. ich aktywów. (PAP)

bg/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finanseofefundusze
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)